Strona główna 0_Slider Święto plonów z tłumem gości

Święto plonów z tłumem gości [FOTO]

0

Nie tylko mieszkańcy gminy Świdnica, ale także wielu mieszkańców Świdnicy i ościennych gmin pojawiło się dzisiaj na dożynkach w Śmiałowicach. Podziękowanie za tegoroczne zbiory rozpoczęła msza św., a po uroczystościach i oficjalnych przemówieniach rozpoczęła się zabawa, która – jak zapowiedział dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Dawid Sobczyk, może potrwać do rana.

Mieszkańcy Śmiałowic zadbali o to, by wieś z rozmachem przywitała gości. Zadbano o każdy detal, a nie zabrakło także akcentów humorystycznych. Przed głównym wejściem wszystkich wita olbrzymi kot z bel słomy, a podobnych „aranżacji” jest znacznie więcej. Zanim jednak zaczęła sie zabawa,  rolnicy i samorządowcy modlili się podczas mszy świętej. Po nabożeństwie za plony i trud wszystkim prowadzącym gospodarstwa dziękowali przewodnicząca Rady Gminy Bożena Lema i wójt Władysław Gołębiowski, a także starostowie dożynek Joanna Maślukiewicz i Łukasz Żółkiewski. Szczególnie wzruszającym momentem była przekazanie przyznanych przez Rade Gminy wyróżnień. Tytuł Zasłużonej dla Gminy Marcinowice przyjęła Maria Dolinna, związana z gminą od 1947 roku, działaczka społeczna. Honorową Obywatelka Gminy została Hermina Tynda, wieloletnia pracownica Ośrodka Doradztwa rolniczego, inicjatorka Tradycji Stołu Wielkanocnego, imprezy, która rozsławiła gminę Marcinowice w regionie.

Po części oficjalnej zabawę rozpoczął koncert zespołu ludowego „Akacjowe śpiewule”. Słuchając muzyki można było korzystać z mnóstwa przygotowanych na dzisiaj atrakcji. Ze swoimi przysmakami stoiska ustawiły Śmiałowice, Biała, Chwałków, Marcinowice, Strzelce, Szczepanów, a także Klub Seniora z Kątek i Stowarzyszenie „Jasny Horyzont”.

Miejsce imprezy zostało podzielone na kilka stref. Na najmłodszych czeka Strefa Zabawy, a w niej dmuchane zamki i zjeżdżalnie, kule wodne, animatorzy zabaw dla dzieci, mechaniczne koniki, kurtyna wodna, przejażdżki bryczką, edukacyjny namiot Nadleśnictwa Miękinia. Strefa Zdrowia to zaproszenie dla wszystkich mieszkańców do bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrywania osteoporozy w specjalnie podstawionym na ten czas osteobusie. Dodatkowo dostępne są badania słuchu, poziomu cukru, cholesterolu, pomiary ciśnienia tętniczego, porady dietetyka. Dla rolników uruchomiona została Strefa Agro, gdzie swoje produkty zaprezentują firmy z branży rolnej. Specjaliści udzielą informacji dotyczących sprzętu rolniczego jak i środków uprawy roślin. Zaprezentowane zostały także nowoczesne maszyny rolnicze.

Jedną z atrakcji dożynek jest  turniej wsi, a pośród wielu zabawnych konkurencji zaplanowano także dojenie kóz. W Śmiałowicach swoje umiejętności piłkarskie zaprezentuje również Michał Hruszowiec w pokazie freestyle football. Muzyczną rozrywkę już od godziny 19.00 zapewnią trzy bloki taneczne – Amore Italiano, Abba – największe przeboje i Cygańskie Gitary. Muzyka będzie rozgrzewała dożynkową publiczność do północy.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMKP Wołów wypunktowany przez Polonię-Stal Świdnica! [FOTO]
Następny artykułNie ma mocnych na ekipę Coco Jumbo! [FOTO]