Strona główna Wydarzenia Świebodzice Świebodzice tracą funkcje gospodarcze. Chcą skorzystać z krajowego wsparcia

Świebodzice tracą funkcje gospodarcze. Chcą skorzystać z krajowego wsparcia

0

Świebodzice jako jedyne miasto w powiecie świdnickim znalazły się na liście 122 polskich miast zagrożonych utrata dotychczasowych funkcji gospodarczo społecznych. To do nich maja być w pierwszej kolejności skierowane środki z funduszy krajowych po zakończeniu finansowania europejskiego. 

Jak informuje Agnieszka Bielawska-Pękala, rzeczniczka prasowa UM, gmina Świebodzice przygotowuje się do tego nowego okresu programowania, po roku 2020. Nowo powstała Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2030 (SOR) określa kierunki działań w nowej perspektywie finansowej po roku 2020. Po roku 2020 środki unijne dla naszego kraju będą ograniczone dla wszystkich sfer życia, zatem nowe wsparcie będzie kierowane przede wszystkim na innowacje w gospodarce i badania naukowe. Po roku 2020 samorządy będą mogły korzystać z finansowania krajowego, będą stosowane również instrumenty zwrotne dla samorządów (czyli pożyczki i kredyty z przeznaczeniem na rozwój inwestycji).

– Chcemy się do tego dobrze przygotować – podkreśla burmistrz Bogdan
Kożuchowicz. – Dlatego jeszcze w lipcu świebodzicki samorząd złożył wniosek do projektu Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM), pilotowanej przez Ministerstwo Rozwoju. Wniosek dotyczy tworzenia sieci miast partnerskich w sferach mobilności miejskiej, rewitalizacji oraz jakości powietrza przy Ministerstwie Rozwoju. Te sfery będą szczególnie wspierane przez branżowe ministerstwa. Natomiast w sierpniu Świebodzice złożyły dwa zgłoszenia na spotkania w Ministerstwie Rozwoju w sprawie dwóch bardzo ważnych dla miasta inwestycji: budowy Hotelu Sportowego przy ulicy Dąbrówki w formule ppp oraz budowy lotniska dyspozycyjno-sportowego – dodaje burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Ministerstwo Rozwoju zleciło przygotowanie naukowcom PAN analizy miast średnich, które po transformacji ustrojowej przeszły restrukturyzację i deindustrializację i w wyniku tych procesów straciły funkcję gospodarczą (zmniejszyła się liczba dużych przedsiębiorstw).
Gmina Świebodzice znalazła się w analizie na liście 122 polskich miast średnich, które już tą funkcję gospodarczą tracą, a mogą pozyskać nowe funkcje społeczne. Ministerstwo będzie przede wszystkim wspierać właśnie te miasta w perspektywie po roku 2020.
W związku z nową Strategią Kraju przewiduje się zmianę lub aktualizacje niektórych gminnych dokumentów strategicznych, np. Strategię Rozwoju Gminy Świebodzice, Programu Edukacji w Gminie Świebodzice i wielu innych dokumentów tak, by dostosować je do nowych kierunków rozwoju naszego kraju, wskazanych w Strategii Krajowej po roku 2020.

W związku z tym faktem aktualizowana jest również Strategia Rozwoju Dolnego Śląska i dostosowywana do SOR (Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – SOR). Gmina również złożyła dwa wnioski na projekty o znaczeniu ponadlokalnym ( lotnisko i łącznik S3) do strategii dolnośląskiej – informuje rzeczniczka.

/Źródło UM Świebodzice/

Poprzedni artykułFred i Barney czekają na dom
Następny artykułTrwają zapisy na Żarowskie Biegi Strefowe. Dołącz do rywalizacji!