Strona główna Sport Jeździectwo ME: Spory awans reprezentantów Polski

ME: Spory awans reprezentantów Polski

0

Po przejeździe crossu na czysto przez trzech Polaków nasza ekipa awansowała na szóste miejsce podczas Mistrzostw Europy WKKW. Na czele znajdują się Brytyjczycy. Mistrzostwa rozgrywane w Morawie koło Strzegomia zakończą się w niedzielę, 20 sierpnia. 

Trzech polskich jeźdźców gorąco dopingowanych przez publiczność pokonało bardzo trudny cross bez błędów na przeszkodach, co zapewniło naszej drużynie awans na 6. miejsce po próbie terenowej, z 12. zajmowanego po ujeżdżeniu. W klasyfikacji indywidualnej najwyżej (11. lokata i 43,8 pkt.) plasuje się Paweł Spisak na koniu Banderas, który trudny – blisko 6-kilometrowy cross pokonał w pięknym stylu i tylko 1 sekundę powyżej wynoszącej 10 minut normy czasu. – Jestem zachwycony formą Banderasa na dzisiejszym krosie. Jechało mi się bardzo dobrze, koń był świeży i pełen sił do samego końca – powiedział Paweł Spisak.

Zaledwie cztery europejskie pary z 77 nie zanotowały spóźnienia! Mateusz Kiempa i Grand Supreme oraz Mariusz Kleniuk i Winona także pokonali tę próbę bez błędów na 30 przeszkodach, z niedużym przekroczeniem normy czasu. Czwarty z Polaków Paweł Warszawski i Fuksja mieli dwa błędy na crossie, ale do wyniku drużyny liczą się tylko trzy najlepsze rezultaty w każdej próbie.

Cross w Morawie koło Strzegomia okazał się bardzo wymagający także dla Niemców, którzy bronią tytułu mistrzów Europy. Prowadząca po ujeżdżeniu Bettina Hoy i Seigneur Medicott nie ukończyli próby terenowej. Jadąca w drużynie Julia Krajewski i Samourai du Thot także mieli jedną odmowę. Jej rodaczka Ingrid Klimke i Horseware Hale Bob Old przejechali na czysto i w normie czasu, awansując indywidualnie z drugiego na pierwsze miejsce (30,3 pkt.). – Oczywiście, że czułam presję, ale Bobby był w tak świetnej formie, że prawie się śmiałam i musiałam się dobrze koncentrować. Naprawdę, nieźle się tam bawiliśmy – wyznała Ingrid Klimke, prowadząca po crossie.

Także bezbłędny był obecny mistrz olimpijski i mistrz Europy Michael Jung i Roxy (32,8 pkt.), co przesuwa go na drugą pozycję w klasyfikacji indywidualnej. Nie uchroniło to jednak drużyny niemieckiej przed spadkiem na drugie miejsce. Trzy zawodniczki angielskie przejechały cross bez błędów na przeszkodach – debiutująca w drużynie Ros Canter i Allstar B, Kristina Cook i Billy the Red oraz Nicola Wilson i Bulanie. – Bulana jest szczera i ma zrównoważony charakter. Od startu do mety szła w równym rytmie. To było bardzo ekscytujące – całą drużyną uścisnęliśmy się i skakaliśmy wkoło! – tłumaczyła Nicola Wilson.

Niedzielna próba skoków zapowiada się bardzo ekscytująco. Wielka Brytania ma tylko dwie zrzutki przewagi nad broniącymi tytułu mistrzowskiego Niemcami, którzy słyną ze swojej waleczności w próbie skokowej. Szwedzi jako jedyna drużyna, mieli cztery czyste przejazdy i są obecnie na trzecim miejscu, a ich reprezentantka, Sara Algotsson-Ostholt i Reality 39 zajmuje trzecie miejsce indywidualnie.

Ostateczna medalowa rywalizacja rozegra się w niedzielę (20 sierpnia) podczas próby skoków przez przeszkody, które spadają nawet przy delikatnym dotknięciu przez konia. Konkurs skoków rozpocznie się o godz. 11.00. Emocje będą zatem ogromne aż do ostatniej minuty konkursu skoków. Poza emocjami sportowymi na widzów w Strzegomiu czekają efektowne akrobacje kaskaderskie, pokazy hodowlane, koncerty gwiazd, atrakcje dla dzieci oraz bogata strefa wystawców.

Poprzedni artykuł„Szampańska zabawa” w Szczepanowie
Następny artykułEksperymentalne i nowoczesne dźwięki w Klubie Bolko [FOTO]