Strona główna Temat dnia Jak wybrać najlepszy kocioł c. o.

Jak wybrać najlepszy kocioł c. o.

0

Ceny energii elektrycznej oraz gazu sprawiają, że nadal najbardziej ekonomiczne jest ogrzewanie paliwami stałymi. Ich wybór jest duży, a nowoczesne kotły c.o. przystosowane są do spalania różnego rodzaju paliw.

Rodzaje paliw stałych
W tej grupie mieści się przede wszystkim węgiel o różnej wielkości i kaloryczności, ale także drewno, brykiety, pelety, biomasa, zboże energetyczne. Różnią się one nie tylko ceną, ale także masą, właściwościami kalorycznymi oraz sposobami spalania. Najprostsze piece przystosowane są do spalania jednego rodzaju paliwa.

Kotły C.O. do paliw stałych
Najpopularniejsze są piece do spalania węgla. O ich popularności decyduje cena zakupu oraz łatwość zakupu paliwa. Bardziej wymagający klienci mogą jednak wybierać między modelami bardzo prostymi i bardziej zaawansowanymi.

Piece do spalania górnego
To najtańsze i zarazem najprostsze modele. Ich sprawność wynosi ok. 50% i na dodatek wymagają pracochłonnej obsługi. Piec trzeba zasypywać co kilka godzin i nie ma możliwości regulowania stałej temperatury. Ten typ pieców wymaga wygaszania i ponownego rozpalania.

Piece dolnego spalania
To znacznie efektywniejsze rozwiązanie. Dzięki umieszczeniu wylotu spalin na dole i zastosowaniu nadmuchu piece te są bardziej wydajne i nie wymagają wygaszania. Koszty eksploatacji są niższe niż w piecach z górnym spalaniem.

Piece z podajnikiem
W segmencie kotłów c.o. na paliwo stałe to najnowsze rozwiązanie. Piece te charakteryzują się wysoką sprawnością (ok. 88%) oraz minimalną obsługą. Wystarczy raz na kilka dni wsypać ekogroszek do zasobnika, a resztę czynności przejmie za nas system.

Fot. Kotły C.O. pleszewskiej firmy kotly-bialek.pl

Kotły C.O. na słomę
Opłacalne są tylko wtedy, gdy posiadamy własną lub posiadamy dostęp do taniej słomy. Dodatkowo musimy pamiętać, że przy magazynowaniu zajmuje sporo miejsca. Tego typu kotły opłacalne są tylko w przypadku dostępu do dużej i taniej ilości słomy.

Kotły C.O. na drewno
To bardzo sprawne kotły osiągające 85-90% sprawności pod warunkiem, że są przystosowane do zgazowania drewna. Dzięki temu spalone zostają substancje lotne, które stanowią 70% procesu spalania drewna.

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOświadczenie Anny Zalewskiej
Następny artykułUwaga! Burze z gradem