Strona główna 0_Slider Zniszczyli kolejny zabytkowy nagrobek przy Kościele Pokoju

Zniszczyli kolejny zabytkowy nagrobek przy Kościele Pokoju [FOTO]

10

Rewitalizowany niemałym wysiłkiem i ogromnymi środkami finansowanymi cmentarz przy Kościele Pokoju w Świdnicy znów został zdewastowany. Wandale tym razem zniszczyli zabytkowy nagrobek, który udało się zrekonstruować z wielu rozrzuconych po terenie kawałków. Odrestaurowanie jednego zabytku funeralnego wynosi od 100 do 150 tys. zł. Gospodarze parafii apelują do mieszkańców, by zgłaszali każdą formę niszczenia zabytków na policję.
Wczoraj zabytkowy cmentarz tuż przy Kościele Pokoju w Świdnicy, remontowany niemałym wysiłkiem i ogromnymi środkami finansowymi, spotkał się z kolejnymi atakami wandalizmu. – W chwili kiedy na Wawelu trwała ceremonia otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, w Świdnicy wandale niszczyli zabytkowy nagrobek. Z wielkim trudem zdobywamy fundusze na konserwacje kościoła i jego otoczenia, dlatego takie chuligańskie zachowania szczególnie nas smucą i szokują – opisuje sytuacje Bożena Pytel z parafii ewangelicko-augsburskiej, która jest gospodarzem enklawy Kościoła Pokoju.

XIX-wieczny zabytek funeralny udało się zrekonstruować z mnóstwa rozrzuconych po terenie kawałków. Odrestaurowanie pomnika, podobnie jak kilkunastu innych znajdujących się na przykościelnym cmentarzu, było możliwe dzięki pozyskanym funduszom norweskim w ramach ostatnio realizowanego przez parafię projektu rewitalizacyjnego. Wyremontowanie jednego zabytkowego nagrobka wynosi od 100 do 150 tys. zł. – Dwa miesiące temu cieszyliśmy się z efektów zakończonych prac i wydawało nam się, że przez najbliższe lata nie będziemy wracać z konserwacją do tych miejsc. Smutne jest również to, że nie jest to pierwszy incydent – zauważa Bożena Pytel.

Do pierwszej po remoncie dewastacji zabytków funeralnych doszło pod koniec marca. Chuligani wyżyli się na XIX-wiecznym pomniku. Policji nie udało się znaleźć wandali i sprawę umorzono. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO plac Pokoju zmaga się z systematycznymi aktami wandalizmu. Nawet teraz podczas robienia zdjęć na potrzeby artykuły czterech młodych ludzi chodziło po niedawno odnowionym zabytkowym murze.
Kościół Pokoju wraz przyległym cmentarzem jest obserwowany przez stróża. Niestety teren jest zbyt rozległy, co wykorzystują wandale. Gospodarze w najbliższym czasie planują zainstalowanie kamer. Zanim jednak to nastąpi apelują do mieszkańców Świdnicy, by niepokojące zdarzenia, jak chociażby bawiące się na nagrobkach dzieci czy pijących na nich dorosłych, zgłaszali na policję.

Tekst: AN
Zdjęcia: Bożena Pytel

Poprzedni artykułPaweł Kondzior brązowym medalistą MP!
Następny artykułZahaczył o ciągnik i uderzył w ciężarówkę