Strona główna 0_Slider Wokół rudery ma stanąć płot

Wokół rudery ma stanąć płot

2

Po naszej interwencji pierwsze decyzje podjął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wokół zrujnowanej oficyny przy ul. Chrobrego 3 w Świdnicy ma być wybudowane ogrodzenie, a docelowo zostanie wydany nakaz rozbiórki.

Przypomnijmy, jedna z mieszkanek ul. Chrobrego zaalarmowała, że sześc lat po katastrofie budowlanej, do której doszło w podwórzu, nadal nie została rozwiązana sprawa zniszczonej i opuszczonej oficyny. Na budynku są tylko tabliczki ostrzegające przed niebezpieczeństwem, wokół ludzie chodzą i zostawiają samochody. Twierdziła, że na jej uwagi Miejski Zarząd Nieruchomości nie odpowiada lub ją zbywa.

Pierwsze kroki zostały podjęte zaraz po naszej interwencji, dzisiaj ruinę skontrolował zespół techniczny MZN i przedstawiciel Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. – Katastrofa budowlana sprzed 6-ciu lat nie dotyczyła tej oficyny, ale obiektu bezpośrednio z nią sąsiadującego. Z całą pewnością budynek jest w bardzo złym stanie – mówi Jerzy Wasilewski z biura PINB. – Będzie wszczęte postępowanie w kierunku wydania nakazu rozbiórki, ale do czasu podjęcia takich działań obiekt musi być zabezpieczony. W odległości 6 metrów od murów musi zostać ustawione trwałe ogrodzenie. Nie mogą tam stawać samochody ani spacerować ludzie.

W ubiegłym tygodniu Maria Florczak, dyrektor MZN w Świdnicy, zapewniła, że rozbiórka jest planowana. – Na razie będziemy zbierać oferty na dokumentację rozbiórkową, ponieważ obowiązuje nas ustawa o zamówieniach publicznych. W tym momencie przygotowywana jest procedura, następnie zostanie wyznaczony termin składania ofert i kolejno wybrana zostanie najkorzystniejsza z nich. Myślimy, że uda nam się to zrobić jeszcze w tym roku – zapowiada dyrektor MZN.

Agnieszka Szymkiewicz