Strona główna 0_Slider Skromna rezolucja, obchody 500-lecia Reformacji z rozmachem

Skromna rezolucja, obchody 500-lecia Reformacji z rozmachem

0

Do Świdnicy trafiła rezolucja, przyjęta jednogłośnie przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, a ustanawiająca rok 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji. Podobne decyzje podjęły jeszcze dwa sejmiki w Polsce. Sejm nie odpowiedział na wniosek Kościoła Ewangelickiego zignorował 500-lecie reformacji.

Rezolucję dolnośląscy radni przyjęli w listopadzie ubiegłego roku, dzisiaj oprawiony dokument na ręce biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego  Waldemara Pytla złożyli przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski i wiceprzewodniczący Komisji Zagranicznej Sejmiku Jacek Pilawa. Do Świdnicy nie dotarł z przyczyn osobistych Tytus Czartoryski. – Są to osoby, które były bardzo mocno zaangażowane w to, aby Sejmik przyjął rezolucję. Inicjatywa podjęta z okazji 500 lat Reformacji dla niewielkiej w tej chwili społeczności luterańskiej Dolnego Śląska, bowiem liczącej około 5 tysięcy wiernych, była i jest niezwykle ważna – podkreślał biskup Pytel. – Ma ona znaczenie symboliczne. Na terenie Dolnego Śląska znajdują się niesłychanie cenne, ważne zabytki, którymi zarządzają luteranie, ale to też pamięć o ludziach, którzy współtworzyli  dzisiejsze dobro regionu.

Biskup zaznaczył, że na podobny krok zdecydowały się jeszcze tylko dwa województwa, śląskie i warmińskie. – Jest to także ważny krok polityczny, bowiem luteranie zostali docenieni nie tylko za przeszłość, ale także za to, jakie znaczenie mają dzisiaj dla naszej małej Ojczyzny – dodał biskup. Paweł Wróblewski stwierdził, że Kościół Pokoju jest najlepszym miejscem, by przekazać rezolucję i dodał, że nie jest to akt spóźniony. – Jestem tu dziś, by wzmocnić zaproszenie na październikową konferencje, którą zarząd województwa organizuje razem z Saksonią w rocznicę 500-lecia Reformacji – stwierdził przewodniczący Sejmiku. – Dolny Śląsk jest regionem specyficznym. Tutaj po wojnie spotkali się przedstawiciele wielu narodów i religii. Luteranie byli gospodarzami tego terenu, nie ma się więc co dziwić, że rola tej społeczności jest tak ważna. Ta rezolucja przyczyniła się też do niezwykłego w życiu politycznym wydarzenia – zgody i konsensusu przy jej uchwalaniu. Bardzo miło wspominam te prace, do których natychmiast włączyli się przedstawiciele wszystkich klubów sejmikowych, a przede wszystkim Jacek Pilawa jako Klub Samorządowy Porozumienie i Tytus Czartoryski reprezentujący PiS. Nie było żadnych kontrowersji, które w skali kraju dały się odczuć przy uchwalaniu takiej rezolucji (do jej uchwalenia nie doszło, przyp. red.). Ten dokument jest dokumentem kompromisowym i przede wszystkim uznającym wielkie zasługi społeczności luterańskiej, a także pokazuje to, czego dzisiaj tak bardzo nam brakuje – zgodę.

Kulminacja obchodów Roku Reformacji będzie miała miejsce jesienią, ale jeszcze w lipcu w ramach Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy będzie można wysłuchać wielkiego koncertu reformacyjnego w wykonaniu Capelli Cracoviensis (ten koncert usłyszy również publiczność w Christiansen w Norwegii oraz w Krakowie). 16 września w świdnickim Kościele Pokoju zostanie zaprezentowany ekumeniczny pokaz laserowy, sięgający historycznie aż do chrztu Polski. 1 października w niedzielę wieczorem koncert da Zespół Śląsk. Koncert zatytułowany „Solus Christus” obejmie pieśni z polskiego muzycznego kręgu religijnego.

Natomiast 30 października w Domu Saksonii na wrocławskim Rynku odbędzie się konferencja naukowa podsumowująca dorobek Reformacji, w której głównym prelegentem będzie biskup Waldemar Pytel. Tego samego dnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa obrazów Łukasza Kranacha Starszego, malarza Reformacji. A już dzisiaj na placu Pokoju można oglądać plenerową wystawę poświęconą Reformacji.

Symboliczną uroczystość przekazania rezolucji uświetnił koncert organowy w wykonaniu kantora Kościoła Pokoju Macieja Batora.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Artur Ciachowski
Nagranie Mariusz Ordyniec

Poprzedni artykułZdrowie ma smak, ostatnia chwila na zgłoszenia
Następny artykułTWG: Startuje walka o medale w hokeju na rolkach