Strona główna 0_Slider Rzeźbiony Krzyż Katyński stanie pod Jaworzyną Śląską

Rzeźbiony Krzyż Katyński stanie pod Jaworzyną Śląską

3

Pomnik w postaci krzyża upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej stanie na wzgórzu w miejscowości Czechy koło Jaworzyny Śląskiej. Drewniany krzyż z wieloma zdobieniami wyrzeźbionymi przez lokalnego artystę ma umieszczoną wewnątrz ziemię z Katynia.
Na postawienie pomnika ofiar zbrodni katyńskiej mieszkańcy Czech wybrali datę 8 lipca w rocznicę poświęcenia miejscowego kościoła. Hołd zamordowanym w 1940 roku oddawany jest natomiast co roku 13 kwietnia, a więc w dzień ujawnienia masowych grobów w Katyniu.
Pomysł powstał po powrocie naszego mieszkańca z rajdu katyńskiego, z którego przywiózł na pamiątkę ziemię. Inicjatorem jest proboszcz ks. Wiesław Ignatowicz z parafii Św. Barbary w Pastuchowie, który zaproponował stworzenie pamiątkowego krzyża – informuje mieszkanka Czech. Tego zadania podjął się artysta Bogdan Falender, który wyrzeźbił krzyż w czynie społecznym. Rzeźbiarz oprócz pięknych, symbolicznych zdobień umieścił wewnątrz krzyża ziemię z Katynia.
Pamiątkowy krzyż stanie na wzniesieniu na trasie Czechy – Jaworzyna Śląska. W tej chwili już jest przygotowany stelaż pod krzyż. Sama uroczystość zaplanowana została na sobotę, 8 lipca na godz.17.00 i rozpocznie się krótką mszą św. – Zapraszamy wszystkich motocyklistów do stworzenia kolumny i przejazdu z kościoła do miejsca montażu – dodaje.

Tekst: AN
Zdjęcia czytelnika świdnica24

Poprzedni artykułSiatkarki Polonii powalczyły w ogólnopolskim finale Kinder-Sport
Następny artykułZderzenie dwóch pojazdów na 35-tce