Strona główna Wydarzenia Świdnica Pierwsze 60 mieszkań bez pieców węglowych

Pierwsze 60 mieszkań bez pieców węglowych

5

W Świdnicy zakończył się pierwszy etap miejskiego programu „Kawka”, który ma dzięki likwidacji pieców węglowych ograniczyć emisję szkodliwych substancji. 62 mieszkania przy ulicy Siennej zostały podłączone do miejskiej ciepłowni. Przy okazji wyremontowano ulicę i chodniki.

– Zakończyliśmy parę dni temu próby na gorąco – mówi Jacek Piotrowski, prezes MZEC – wypadły bardzo dobrze, teraz pora na ostatnie poprawki, montaż opomiarowania i formalności związane z zawarciem umów na dostawę ciepła. To nie koniec planów podłączeniowych firmy na ten rok, nie koniec rozbudowy sieci – wyjaśnia Jacek Piotrowski.

Na przyłączenie jeszcze w tym roku czekają mieszkańcy 131 mieszkań przy ul. Kościelnej, Saperów i Parkowej. Ciepło systemowe trafi też do III Liceum Ogólnokształcącego i zastąpi ciepło produkowane w zaplanowanej do likwidacji kotłowni przy ul. Saperów. Sieć i potencjalne możliwości przyłączenia osiągną na przełomie sierpnia i września mieszkania przy ul. 1 Maja, na odcinku od pl. św. Małgorzaty po ul. Wrocławską.

W ramach programu „Kawka”  Świdnica otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 90% kosztów przedsięwzięcia. W tym 60% stanowić będzie dotacja bezzwrotna, a 30% pożyczka. Z otrzymanych środków oraz własnego budżetu Miasto finansuje budowę sieci dystrybucyjnej, przyłączy do budynków, węzłów cieplnych, instalacji w częściach wspólnych budynków oraz poszczególnych lokalach, których właściciele zdecydowali się wziąć udział w programie.

Jak informuje UM na swojej stronie internetowej w zakładce poświęconej programowi Kawka, nabór wniosków został zakończony.

/na podstawie informacji nadesłanych z UM w Świdnicy opr. red., zdjęcia UM/

Poprzedni artykułUratowali kota [FOTO]
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez