Strona główna 0_Slider Oczarowani Litwą szykują się do Chin

Oczarowani Litwą szykują się do Chin [FOTO/VIDEO]

0

Amfiteatry położone wśród lasów i jezior, ogromna serdeczność i niepowtarzalny klimat – Litwa oczarowała tancerzy z Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Świdniccy artyści wrócili właśnie ze swojego 47-mego występu za granicą i już przygotowują się do kolejnego. 6 września wyruszają do Szanghaju.

Zespół taneczny reprezentował Polskę i jej barwny folklor na litewskim Międzynarodowym Festiwalu „Głębia Jezior”. 30 świdnickich tancerzy, wraz z zespołami z Malty, Chorwacji, Gruzji, Mołdawii, Białorusi i oczywiście gospodarzami z Litwy, wystąpiło na koncertach w trzech miastach – Ignalino, Malaty oraz Podbrodziu. – Mamy za sobą wiele wyjazdów i doświadczeń, ale tym razem spotkało nas coś niezwykłego. Poczuliśmy się jak podczas podróży w czasie – mówi Wojciech Skiślewicz, choreograf, który wspólnie z Marią Skiślewicz prowadzi zespół. – Festiwal został zorganizowany w rejonie bliźniaczo podobnym do naszych Mazur, ale czas tu się zatrzymał. Piękna, parterowa zabudowa, cisza, natura. A i samo rozpoczęcie festiwalu było niezwykle oryginalne. Wszystkie zespoły zostały zaproszone na wzgórze, z którego rozciągał się widok na sześć jezior. Wokół rosnącego na szczycie dębu gospodarze zaprezentowali widowiskowy obrzęd, przywołujący tradycje pogańskie. Zwykle uczestniczymy w paradach i prezentacjach na scenie, tym razem było zupełnie inaczej.

Zespoły koncertowały wyłącznie w plenerze, w malowniczo położonych amfiteatrach. Jedynym minusem takiego umiejscowienia scen były komary. – Ale dzięki nim wszyscy tańczyli szybciej – śmieje się Wojciech Skiślewicz. Zupełnie serio ocenia natomiast występy pozostałych zespołów. – Były na bardzo wysokim poziomie, przygotowane perfekcyjnie – zapewnia.

Świdniczanie zaprezentowali polskie tańce narodowe, tańce regionu lubelskiego, spiskiego i górali żywieckich. Oprócz koncertów organizatorzy festiwalu zapewnili tancerzom także wypoczynek i zwiedzanie pobliskich miejscowości, w tym Wilna.

A już teraz zespół przygotowuje się do kolejnej podróży. „Krąg” 6 września z Warszawy wylatuje do Chin, gdzie weźmie udział w Shanghai Tourism Festival.

/asz/
Zdjęcia i nagranie Zespół „Krąg”

Poprzedni artykułWorkami z wodą w klientów
Następny artykułRzucał butelkami, wyzywał przechodniów