Strona główna 0_Slider Kameralnie i z rozmachem – trwa Festiwal Teatru Otwartego

Kameralnie i z rozmachem – trwa Festiwal Teatru Otwartego [FOTO]

0

Pięć spektakli obejrzeli najwytrwalsi widzowie Festiwalu Teatru Otwartego. Drugi dzień spotkań z uliczną sztuką przyniósł dużą różnorodność – od zabaw dla najmłodszych, po pełen ekspresji wieczorny spektakl dla publiczności w każdym wieku.

Już od 16.00 na świdniczan i gości spoza miasta z zabawami czekała „Ale heca!”, na Rynku dla najmłodszych spektakl inspirowany „Alicją w krainie czarów” przedstawił Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop, pod wieżą dzieci obejrzały „Złotą rybkę” Teatru bajka a dorośli dwukrotnie zostali zaproszeni na przedstawienia pod dachem. Finałem drugiego dnia był pokaz Teatru Akt, który zaprezentował spektakl „Płonące laski”. Przedstawienie to świdniczanie oglądali już w 2009 roku.

Dzisiaj ostatnia szansa na spotkanie z teatrem ulicznym. Na widzów czekać będzie wystawa i kilka spektakli, w tym dwa wieczorne. Program zamieszczamy pod galerią zdjęć.

Zdjęcia Artur Ciachowski

Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy, Rynek – Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Godz. 16.30 Wernisaż wystawy Wojtka Szabelskiego „Bez kurtyny” – Wieża Ratuszowa

„Bez kurtyny” to wystawa fotografii teatralnej autorstwa Wojtka Szabelskiego. Od wielu lat przekłada swoje zainteresowanie teatrem na język fotografii – m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”, Festiwalu „Klamra”, Festiwalu Teatrów Lalkowych w Toruniu czy Festiwalu MALTA w Poznaniu.

Godz. 17.00 „Za siedmioma wiekami” Teatr Rozrywki Trójkąt, Rynek (plac a)

„Za siedmioma wiekami” jest nieco uwspółcześnioną w treści, rekonstrukcją komicznego, jarmarcznego widowiska tzw. skomorochów – wędrownych artystów, działających od XII do XVII wieku na terenach Rusi oraz wschodniej Polski. Przedstawienie zawiera różne wątki, zarówno baśniowe, jak i fantastyczne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W dużym stopniu opiera się na interakcji z widownią, która w różny sposób wciągana jest do akcji.

Godz. 18.00 „Maruczella” Teatr Nikoli, Rynek (plac b)

„Maruczella” łącząc w sobie humor, niezwykłą stylistykę niemego kina i filmów Federica Felliniego tworzy niezwykły spektakl, który od pierwszych chwil porywa publiczność. Momentami nostalgiczna, innym razem zabawna przykuwa uwagę widzów aż do ostatnich sekund przedstawienia. Tracąc poczucie czasu i teraźniejszości przenosimy się wraz z aktorami na stary Dworzec Kolejowy, gdzie dym dawno zapomnianych już Parowozów zaprasza nas w romantyczną podróż.

Godz. 19.00 „Kolędnicy” scena c, Rynek – Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Legenda o Czwartym Królu, który nie dotarł do Betlejem połączona z Opowieścią Wigilijną, a obie wplecione w serię epizodów z życia Pana Eugeniusza, złapanego w samym środku świątecznych porządków. To spektakl na pograniczu koncertu, ulicznego show i odrobinę szalonego happeningu. Kontrabas z miotły, gitara z mopa, fujarki z rur PCV i inne domowej roboty to instrumenty, które w oparciu o live looping, wciągają publiczność we wspólne tworzenie kolęd i melodii towarzyszących. Spektakl zdecydowanie zabawny.

Godz. 20.00 „Kontrabasista” monodram w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

„Kontrabasista” to monodram przepełniony groteską, śmiechem i nostalgią. Tekst Patricka Süskinda opowiada o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą o graniu „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Spektakl stanowi swoisty rozrachunek życiowy niespełnionego muzyka, a tak naprawdę również każdego z nas. W monodramie miłość konkuruje z nienawiścią, a gorzki śmiech z bezsilnością.

Godz. 21.30 „Karnaval” Teatr „Giraffe Royal”, Rynek (plac a)

Przedstawienie „Karnaval” oszałamia kolorami i ruchem, wciągając widza w świat istniejącego gdzieś równolegle karnawału, który próbuje przeniknąć do naszego życia. Niekiedy się to udaje, a wtedy czas zamiera i dzieją rzeczy magiczne. Muza podaje artyście papier i długopis, obdarzając go natchnieniem i mocą tworzenia – wszystkie jego fantazje przekraczają granice między fikcją a rzeczywistością, materializując się.

Godz. 22.15 „Los Fuegos” Teatr Ognia, Rynek (plac a)

Spektakl teatru „Los Fuegos” to przestrzenne obrazy malowane ogniem. Wyjątkowe płonące rekwizyty w połączeniu z tańcem, żonglerką, scenicznymi trickami i umiejętnościami doświadczonej grupy łączą się z tym, co najlepsze w pokazach fireshow – pirotechniką, kolorowymi dymami, iskrami, płonącymi instalacjami i napisami oraz efektowną choreografią.

plac a – wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym
plac b – wejście główne do Teatru
plac c – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową

/Program ze strony www.sok.com.pl/

Poprzedni artykułHuk wystrzałów w 225. rocznicę bitwy [FOTO/VIDEO]
Następny artykułŚwidnicki ogród w finale konkursu