Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Jak uczyć o Holokauście? Warsztaty w Krzyżowej

Jak uczyć o Holokauście? Warsztaty w Krzyżowej

2

W Krzyżowej międzynarodowe grono edukatorów mierzy się z trudnym zagadnieniom edukacji na temat Holokaustu. Warsztaty, realizowane w ramach projektu “Entangled History/Histoire Croisée/Historia powiązana”, rozpoczęły się wczoraj i potrwają do 8 lipca.
W spotkaniu w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Krzyżowa biorą udział multiplikatorzy i edukatorzy z Polski, Niemiec i Ukrainy. W trakcie warsztatów skupiają się na opracowaniu i rozwoju metod z obszaru edukacji o Holokauście, opartych na koncepcji „entangled history” (historia powiązana).

Projekt „Entangled History jako perspektywa dla edukacji pozafomalnej” zakłada transnarodowe spojrzenie na historię społeczeństw – tzw. historia powiązana (fr. histoire croisée). Jest to cykl spotkań, składających się z treningów i warsztatów, adresowanych do osób pracujących z młodzieżą. W czasie warsztatów uczestnicy rozwijają i modyfikują metody, które mogą być zastosowane w codziennej pracy edukacyjnej.

– W związku z globalizacją i migracją nasze społeczeństwa stają się coraz bardziej zróżnicowane. Obszar edukacji pozaformalnej musi zmierzyć się z tymi wyzwaniami i włączyć różnorodność do tematyki swoich projektów. Stara narracja musi zostać ponownie przeanalizowana, a różnorodne perspektywy postrzegania historycznych wydarzeń muszą zostać uwzględnione” – mówi Carolin Wenzel z Kreisau-Initiative e.V., koordynatorka projektu.

– Holokaust, jako główny punkt będzie rozpatrywany z rożnych perspektyw, które pozwolą nam wyciągnąć wnioski na temat zmarginalizowanych grup oraz obecnych dyskryminacji w naszych społeczeństwach. Dalszymi celami projektu jest promocja tolerancji, zachęcenie do krytycznego myślenia jak również zwiększenie świadomości na temat różnorodności i dyskryminacji” – dodaje Merle Schmidt, specjalistka ds. projektów edukacyjnych w MDSM Krzyżowa, która współorganizuje projekt

Wszystkie metody opracowane podczas warsztatów zostaną opublikowane w ramach publikacji oraz na blogu projektu http://historycroisee.strikingly.com/

Partnerzy projektu:
Polska: Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Museum Gross-Rosen w Rogoźnicy
Ukraina: ChangeLog Foundation, Ukrainian Centre for Holocaust Studies
Niemcy: Kreisau-Initiative e.V., Institute for Applied History

/Fundacja “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego/

 

Poprzedni artykułŚwidniczanie walczą o wymarzone rowery dla dzieci
Następny artykułPrzetarg na rewitalizację ul. Słowackiego