Strona główna 0_Slider Dlaczego nie oszczędzono krzewów?

Dlaczego nie oszczędzono krzewów?

9

Ścieżki są potrzebne, ale dlaczego przy okazji niszczyć to, co jest dobre? Pyta o to jeden z mieszkańców Osiedla Zawiszów. Wraz z budową nowej trasy dla pieszych i rowerzystów wzdłuż ulicy Kazimierza Odnowiciela został usunięty żywopłot. Urząd Miejski tłumaczy, że nie było innego wyjścia.

W Świdnicy realizowanych jest kilka projektów, które mają stworzyć nową sieć dróg pieszo-rowerowych. Jednym z elementów jest budowa trasy wzdłuż ulic Kazimierza Odnowiciela i Łukasińskiego. Inwestycję za 1,57 miliona złotych wykonuje wyłonione w przetargu Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów.

12 lipca do redakcji napisał jeden z czytelników. – Chciałbym podzielić się opinią na temat budowy ścieżek rowerowych na Osiedlu Zawiszów dokładnie na ulicy Odnowiciela ( blisko restauracji Arte). Dzisiaj przed godziną 7.00 został wykarczowany i wyrwany przez koparkę żywopłot od początku ulicy aż do restauracji Arte. Rozumiem, że ścieżki rowerowe są potrzebne owszem ale nie kosztem tych krzewów stanowiących w pewnym sensie barierę ochronną przed jeżdżącymi ta ulicą samochodami dla dzieci bawiących się i grających w piłkę na trawniku przed blokiem. Przecież można było poszerzyć chodnik w drugą stronę bliżej drzew i nie wycinać tych cieszących oko zielonych krzewów. Swoją drogą tempo budowy ścieżek w okolicy ulicy Brodatego, Pobożnego i Odnowiciela pozostawia wiele do życzenia.

O powód usunięcia żywopłotu zapytaliśmy Magdalenę Dzwonkowską, rzeczniczkę świdnickiego Urzędu Miejskiego. Odpowiedź otrzymaliśmy 19 lipca: Projektując drogę rowerową i chodnik wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela priorytetem było usytuowanie ciągu w istniejącym pasie drogowym. Wymagana szerokość drogi rowerowej, chodnika, utrzymanie skrajni poziomej do latarni (minimalnej odległości od obrzeża drogi rowerowej) spowodowało, że konieczne było usunięcie istniejącego żywopłotu. Odsunięcie się od niego powodowałoby wejście na tereny wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i co za tym idzie wypłatę wysokich odszkodowań za grunt. Ponadto, likwidacja lamp ulicznych i kabla oraz ponowne jego ułożenie i tak spowodowałoby usunięcie żywopłotu. Biorąc to wszystko pod uwagę, wybrano wariant z jego wycinką. 

Ścieżki rowerowe w Świdnicy powstają przy udziale dotacji europejskich. Trasa wzdłuż ulic Kazimierza Odnowiciela i Łukasińskiego ma być gotowa do końca listopada 2017 roku.

 /asz/

Poprzedni artykułW sobotę sparingowo z Zamkiem Kamieniec Ząbkowicki
Następny artykułŚKPR poznał rywali i szczegółowy terminarz I ligi!