Strona główna Kultura 12-letni utalentowany świdniczanin zagra festiwalowy koncert

12-letni utalentowany świdniczanin zagra festiwalowy koncert

2

Jego wyjątkowej gry na organach słuchali Dalajlama XIV na międzyreligijnym spotkaniu w Kościele Pokoju, a także goście z kraju i zagranicy podczas Festiwalu Bachowskiego. Już wkrótce 12-letni świdniczanin swoje niezwykłe jak na swój wiek umiejętności organowe zaprezentuje także w Wałbrzychu. Koncert w ramach II Schlag Organ Festival odbędzie się 13 lipca w Kościele Ewangelickim pw. św. Zbawiciela.
12-letni Jakub Moneta jest uczniem Państwowej Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy. W czerwcu tego roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Świdnicy w klasie fortepianu pani Mieczysławy Jarosławskiej.

Świdniczanin od dwóch lat rozwija swoje, niezwykłe jak na ten wiek, organowe umiejętności pod kierunkiem Macieja Batora, kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy i ma już pierwsze sukcesy. Zdobył chociażby Grand Prix na konkursie „Z tańcem przez świat” – Oława 2015, wyróżnienie na XVII Legnickim Konkursie Pianistycznym – Legnica 2016, wyróżnienie indywidualne Przesłuchań CEA – Wrocław 2016.

Nastoletni utalentowany organista ze Świdnicy dał już się poznać szerszej publiczności. Jego gry słuchali m.in. Dalajlama XIV, legat papieski kard. Zenon Grocholewski oraz goście Kościoła Pokoju z kraju i zagranicy, a także słuchacze na ubiegłorocznym Festiwalu Bachowskim.

Oprócz gry na organach oraz budowy i historii tego „króla instrumentów muzycznych” jego pasją jest historia sprzętu muzycznego z epoki PRL-u, którego jest przy okazji kolekcjonerem.

Grający na organach już na poziomie zawodowym Jakub Moneta już wkrótce wystąpi w Wałbrzychu. Koncert, w ramach II Schlag Organ Festiwal, odbędzie się 13 lipca o godz. 18.30 w Kościele Ewangelickim pw. św. Zbawiciela. Wstęp wolny.

/oprac./

Poprzedni artykułMożna płacić kartą i telefonem
Następny artykuł„Kino Gdynia” pełne wspomnień. Teledysk już w sieci [WIDEO]