Strona główna Kultura „Szwedzka teoria miłości” na otwarcie

„Szwedzka teoria miłości” na otwarcie [FOTO]

0

Film uhonorowany Nagrodą Publiczności podczas 13. edycji Millenium Docs Against Gravity rozpoczął pięciodniowe spotkania z filmem dokumentalnym w Świdnicy. Po raz dziesiąty młodzi twórcy będą rywalizowali o statuetki „Złotego Oka”.

Przed projekcją filmu otwarcia widzów X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych witali przedstawiciele Świdnickiego Ośrodka Kultury, Wrocławskiej Fundacji Filmowej i władz miasta.

Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Opowiadanie dokumentalne”. Organizatorzy podczas spotkań z twórcami będą poruszać nie tylko finalny efekt działań w postaci filmu, ale porozmawiają również o budowaniu narracji.

W Konkursie Głównym widzowie zobaczą trzynaście tytułów zrealizowanych przez twórców do 30 lat  z Polski, Niemiec i Hiszpanii. Na laureatów czeka Grand Prix oraz statuetka „Złotego Oka”. W Konkursie Młodzieżowym o statuetkę „Młodego Oka” powalczy sześć filmów autorstwa amatorów do 21. roku życia.

Po raz drugi w programie festiwalu znalazł się przegląd „Czasoprzestrzenie VR”. Ta forma pozwala na poznanie najlepszych doświadczeń artystycznych i najnowszych filmów powstałych w ciągu kilku ostatnich lat.  Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują zapisy poprzez stronę festiwalu.

Widzowie obejrzą również filmy zebrane w Panoramie. Jednym z nich jest „Mów mi Marianna” – opowiadający o emocjach tych, którzy nie czują się dobrze w swojej płci. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką, Karoliną Bielawską – tegoroczną jurorką Konkursu Głównego. W ramach Panoramy zaplanowano także dwa pokazy plenerowe, czyli „Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka połączone z imprezą muzyczną w Pustostanie oraz laureat Grand Prix Dolnego Śląska podczas 13. Millenium Docs Against Gravity – „Sonita” w reż. Rokhsareh Ghaemmaghami, którą będzie można obejrzeć na świdnickim Rynku.

Widzowie Okiem Młodych zobaczą również filmy zrealizowane w ramach projektu WRO on Tour2017 – sześć krótkometrażowych dokumentów poruszających tematykę nowych mediów. Natomiast podczas StoryCode WAW on tour pokażemy dwa interaktywne reportaże: „Atterwasch” – multimedialno-futurystyczną opowieść o miejscowości na Łużycach, która znika pod kopalnią odkrywkową; oraz “Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” – projekt, który zabierze nas w podróż po miastach, które dawniej były stolicami województw.

Pokazem, który zakończy 10. Okiem Młodych będzie „Nie wiem” Krzysztofa Kieślowskiego połączony z dyskusją – jeden z dwóch filmów w karierze reżysera, które odwiodły go od tworzenia dokumentów. Tytuł dawniej z zakazem rozpowszechniania, zostanie pokazany  w wersji ocenzurowanej. Widzowie przyjrzą się człowiekowi, który stracił wiarę w socjalizm oraz ideę wspólnego działania dla dobra idei. Akcja filmu dotyczy nieistniejących już Dolnośląskich Zakładów Białoskórniczych „Renifer” w Świdnicy. W spotkaniu po filmie weźmie udział m.in. Maria Bor, autorka słynnej świdnickiej rzeźby Renifera. Finał zaplanowano na 11 czerwca.

/Źródło materiały prasowe X MFFD Okiem Młodych, opr. asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski

 

Poprzedni artykułPowalczą o Puchar Szarych Wilczków
Następny artykuł„Łączy nasTrójka” – piknik edukacyjny w III LO