Strona główna 0_Slider Świdnica stolicą turystyki rowerowej

Świdnica stolicą turystyki rowerowej [FOTO/VIDEO]

5

Zjechali z najdalszych krańców Polski, a także z Czech, Niemiec, Austrii i Ukrainy, by przez tydzień wspólnie robić to, co jest ich pasją – zwiedzać świat na rowerach. Tym razem zwiedzanie obejmie Dolny Śląsk. Ponad 570 cyklistów przejazdem przez Świdnicę rozpoczęło 57. Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK.

Przez kilka miesięcy grupa zapaleńców pod przewodnictwem Tadeusza Niedzielskiego, prezesa Świdnickiego Koła PTTK „KOŁO ŚLĘŻY” i komandora zlotu, przygotowywała niełatwą operację „zlot”, która po brzegi wypełniona jest atrakcjami. Dla uczestników Zlotu przygotowano tematyczne trasy rowerowe: „WIDOKOWA”, „ŚLĘŻAŃSKA”, „ZABYTKI TECHNIKI”, „ZAMKI I PAŁACE”, „ŚLADAMI KRZYŻY POKUTNYCH” w dwóch wersjach (pełnej – ok. 100 km i skróconej – ok. 50 km). Ponadto zaplanowano cztery fakultatywne autokarowe wycieczki krajoznawcze oraz bogatą ofertę kulturalno – rekreacyjną. W trakcie Zlotu odbędzie się kurs kończący się egzaminem na przodownika turystyki kolarskiej PTTK.

Zanim uczestnicy zlotu wyruszyli na trasę, obejrzeli występy dumy Świdnicy – mażoretek, których opiekunką jest Anna Trzeciak, a także pokaz akrobatycznych umiejętności w rowerowym freestyle, którym zachwycił Michał Koziołek z Wrocławia. Rowerzystów witali przedstawiciele władz miasta, powiatu i PTTK, a szczególnym momentem stało się przekazanie symbolicznego koła z mapą Polski, na którym już od 21 lat zamieszczane są symbole kolejnych zlotów. Koło wraz z certyfikatem wręczyły współorganizatorki 56. Zlotu, którego gospodarzem w 2016 roku był Supraśl na Podlasiu.

Wielu uczestników zlotu dolnośląskie trasy będzie poznawać po raz pierwszy. – Nie mamy powodów do wstydu – zapewnia komandor rajdu Tadeusz Niedzielski. – Przybyło u nas w ostatnim czasie bardzo dużo ścieżek rowerowych, a ponadto Świdnica poprzez tę imprezę na mapie rowerowej już zdobywa sobie wysoką pozycję, ponieważ takie imprezy zarząd główny PTTK powierza sprawdzonym organizatorom i bez nadmiernych przechwałek, grupa cyklistów, do której mam przyjemność należeć, jest taką formacją, która potrafi radzić sobie z wyzwaniami.

/asz/

Poprzedni artykułBiegli w piżamach i strojach superbohaterów! [FOTO]
Następny artykułZwycięstwa młodego ŚKPR-u. Puchary zostały w Świdnicy! [FOTO]