Strona główna 0_Slider Remont barokowych fontann rozpocznie się w tym roku

Remont barokowych fontann rozpocznie się w tym roku [FOTO]

0

Jesienią ruszy remont czterech zabytkowych fontann, znajdujących się na świdnickim Rynku. W pierwszej kolejności położona zostanie nowa sieć wodno-kanalizacyjna. Renowację kamienia fontann zaplanowano na początku 2018 roku. Świdnickie fontanny zyskają nowe życie dzięki projektowi „Szlakiem Kamienia”.
Najstarsza fontanna właśnie skończyła 300 lat – to fontanna w narożniku Rynku, skąd wybiega ul. Kotlarska. Jest dłuta L.Webera, a przedstawia Atlasa.

Druga, dłuta tego samego rzeźbiarza, przedstawiająca Neptuna stoi u wylotu ul. Grodzkiej. Pochodzi ona z 1732 roku.

Kolejne dwie fontanny, nieco skromniejsze w dekoracji pochodzą z 1740 roku (róg ul. Pułaskiego) i 1744 roku przy wylocie ul. Długiej.

Wszystkie barokowe fontanny przejdą gruntowną renowację. – Prace naprawcze są podejmowane cały czas. Na dłuższą metę takie działania nie zdają egzaminu. Fontanny są w złym stanie i mają popękane studnie – tłumaczy Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

W ramach prac przeprowadzona zostanie renowacja piaskowca, a także zamontowane będą nowe tryskacze. Pierwszy etap inwestycji o wartości 220 tys. zł rozpocznie się już w tym roku. – Najpierw zostanie położona nowa sieć wodno-kanalizacyjna. Procedura przetargowa przeprowadzona będzie w tym roku, a prace rozpoczną się jesienią – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska. Renowację kamienia fontann zaplanowano na początku przyszłego roku. – Zarówno fontanna Neptun jak i Atlas oraz dwie mniejsze będą cieszyły oczy świdniczan już w 2019 roku – zapowiada kierownik świdnickiego Referatu Turystyki.

Oprócz wyremontowania czterech barokowych fontann w ramach projektu, powstanie trasa turystyczna po najważniejszych atrakcjach związanych z kamieniem. Świdnicę można określić jako galerię sztuki kamienia, do której zaliczają się, chociażby piękne kościoły, w tym świdnicka katedra, wyjątkowe portale z granitu czy piaskowca w Rynku, rzeźby, krzyż pokutny Jakuba Thau czy pozostałości Twierdzy Świdnickiej – stwierdza Sylwia Osojca-Kozłowska. Dzięki projektowi wydana zostanie również publikacja wraz z mapą wszystkich tras turystycznych.

Realizacja przedsięwzięcia wyniesie 1,2 mln zł, z czego 15 % stanowi wkład własny Świdnicy. Pozostałe środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Konferencja „Granit na szlaku kamienia”

Projekt „Szlakiem Kamienia” jest realizowany 1 stycznia 2017 roku do 30 czerwca 2019 roku, w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Główną oś partnerską przedsięwzięcia tworzą miasta Horice i Strzegom, znane z wydobycia kamienia i wielkiej jego roli w tworzeniu kultury tych miast. Do projektu przyłączyły się także oprócz Świdnicy, Dobromierz oraz miejscowość Zvičina. Wszystkie te gminy będą częścią „Szlaku Kamienia”, który będzie promować i tematycznie łączyć dwa przygraniczne regiony – okolice Karkonoszy i Dolny Śląsk.

Projekt z jednej strony promował będzie turystykę, a z drugiej naszą markę, jaką jest granit. Oba miasta wiodących partnerów charakteryzują się bogactwem rud ziemi. Z naszej strony jest to granit, a z drugiej piaskowiec. Oprócz promocji powstanie w Strzegomiu – Aleja Rzeźb, oświetlenie Góry Krzyżowej, multimedialne prezentacje dla młodzieży i turystów na temat piaskowca oraz granitu, a także tablice, które będą prowadzić przez Strzegom i jego charakterystycznych budowli do pozostałych miejscowości – tłumaczył dziś podczas konferencji „Granit na Szlaku Kamienia” burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

Całość budżetu dla wszystkich partnerów wynosi blisko 2 mln euro, z czego dotacja to 1,7 mln euro. Dofinansowanie z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi do 85% wartości wydatków  kwalifikowanych projektu. Wkład własny stanowić będzie 15 % wydatków kwalifikowanych  projektu.

Tekst: AN
Zdjęcia fontann: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWymusiła pierwszeństwo na motorowerzyście
Następny artykułBo brzydko się odezwał