Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Partnerskie spotkanie w Ermont

Partnerskie spotkanie w Ermont

0

Dokładnie 2 lata od ostatniego spotkania miast partnerskich w Adrii, gospodarzem tegorocznego było francuskie miasto Ermont, które właśnie stało się nowym partnerem gminy Świdnica. Oprócz delegacji oficjalnych organizatorzy zaprosili także kilkunastoosobowe delegacje mieszkańców z poszczególnych gmin, łącznie ponad 150 osób.

Nieodzownym elementem takich spotkań jest także wymiana i pobyty u rodzin. Jak podkreślali mieszkańcy Maldegem i Adrii, rodziny znają się od wielu lat, mają do siebie wzajemne zaufanie, tak że wymieniają się swoimi kluczami od domów, wyjeżdżając na wakacyjne urlopy. Wszystko właśnie za sprawą współpracy partnerskiej.

– Zjednoczona w różnorodności – to motto Unii Europejskiej. Partnerstwa tworzą mosty ponad granicami państw oraz umacniają i pogłębiają związek między ludźmi różnych narodowości, w imię wzajemnego poszanowania i pokoju – tymi słowami wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek gratulowała burmistrzom jubileuszu 50-lecia współpracy partnerskiej miasta Ermont z miastami: Lampertheim (Niemcy) i Maldegem (Belgia), a także kilkudziesięcioletniej z m. Adria (Włochy).

Pierwszą umowę partnerską burmistrz Lampertheim podpisał z miastem Ermont (Francja) w 1966 r. Kolejne z Maldegem (Belgia) 1967 r., Wierden (Holandia ) 1967 r., Adria (Włochy) 1979 r., Dieulouard (Hiszpania) 1993 r., a w 2006 r. z gminą Świdnica. Od 2010 r. gmina Świdnica współpracuje także z m. Maldegem, a od 2015 r. z włoską Adrią .

Burmistrzowie miast partnerskich debatowali na temat obustronnej współpracy, realizowanych wzajemnie projektów, w tym humanitarnych oraz omówili kalendarz spotkań miast partnerskich. Rok 2019 będzie należał do gminy Świdnica, która podejmie delegacje z Niemiec, Belgii, Włoch oraz Francji. Wymiernym efektem każdego spotkania jest pomoc na rzecz regionów, które ucierpiały wskutek klęsk żywiołowych, czy też wsparcie udzielane organizacjom działającym na rzecz krajów Trzeciego Świata. Spośród 12 tys. euro zaplanowanych na udzielenie pomocy, połowa tej kwoty trafi do włoskiego regionu Accumoli, który 24 sierpnia 2016 r. nawiedziło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2. Koordynatorem tej pomocy jest gmina Świdnica. Następne 6 tys. euro będzie przekazane do Limy, Ghany, Ekwadoru i Indii, m.in. na uzdatnianie wody pitnej, cieple posiłki dla dzieci, wyposażenie szkół oraz poprawę warunków sanitarnych w szpitalach polowych.

 Po kilku latach wzajemnych spotkań i wymianie doświadczeń, władze miasta Ermont zdecydowały o podpisaniu przysięgi współpracy partnerskiej z gminą Świdnica. Miasto Ermont od wielu lat współpracuje także z Lampertheim, Maldegem, Adrią, Banbury (Wielka Brytania), Loja (Hiszpania).

– Składając nasze podpisy, dołączamy do dużej rodziny europejskich miast i gmin. Pamiętam jak dziś, słowa burmistrza Maiera, który w swoim wystąpieniu mówił, że istnieje szansa włączenia się zachodnich partnerów miasta Lampertheim we współpracę z gminą Świdnica. Śmiało możemy powiedzieć, że tę wartościową ideę udało nam się urzeczywistnić, sprawić by zaowocowała trwałymi więzami przyjaźni łączącymi mieszkańców naszych samorządów. Polskę i Francję łączą wielowiekowe więzy współpracy i przyjaźni. Jestem przekonana, że będziemy mogli od teraz wspólnie kontynuować te dobre tradycje. Mam nadzieję, że nasze partnerstwo da każdemu nowe pomysły, siły oraz pokaże, że nie ma rzeczy niemożliwych dla ludzi pragnących żyć w pokoju i wzajemnej miłości – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

Uroczystości w Ermont zakończyła wspólna modlitwa o pokój na świecie, która w aspekcie zamachu terrorystycznego w Londynie, nabrała szczególnego znaczenia.

/Źródło UG Świdnica/

Poprzedni artykułCzujna sąsiadka pomogła złapać złodzieja
Następny artykułJęzyki świata w świdnickiej „szóstce” [FOTO]