Strona główna Kultura Noc Bibliotek z atrakcjami w Świdnicy

Noc Bibliotek z atrakcjami w Świdnicy

0

Świdnicka odsłona Nocy Bibliotek pełna nie tylko czytelniczych atrakcji już w sobotę, 3 czerwca. Przygoda rozpocznie się od wspólnego czytania „Słonia Trąbalskiego” i poznawania ciekawej historii biblioteki, dawniej Pałacu Cystersów Krzeszowskich. Nie zabraknie mnóstwa gier i zabaw dla najmłodszych, odpoczynku na leżakach z ulubioną książką czy płytą na odsłuchu oraz czytania z latarkami w ciemnościach.
Ogólnopolska akcja „Noc Bibliotek” po raz trzeci zawita także do Świdnicy. W tym roku hasło przedsięwzięcia brzmi „Czytanie porusza”. Po raz kolejny bibliotekarze będą zachęcać zarówno młodszych jak i starszych świdniczan do częstego oddawania się lekturze oraz odwiedzania świdnickiej wypożyczalni i czytelni.

Tegoroczna Noc Bibliotek w Świdnicy rozpocznie się w sobotę, 3 czerwca o godz. 16.00. – W wydarzeniu wezmą udział goście z Czech z zaprzyjaźnionej biblioteki z Polic nad Metują. Przyjeżdża do nas 12-osobowa grupa dzieci razem z bibliotekarkami. Zabieramy ich na spacer po świdnickim Rynku czy do wieży ratuszowej – mówi Marta Wojciechowska z Miejskiej Biblioteki w Świdnicy. Tradycyjnie na początek nocnej przygody w bibliotece świdniccy czytelnicy wspólnie przeczytają wiersz tym razem Juliana Tuwima „Słoń Trąbalski”. Do lektury, ale po czesku dołączą także zagraniczni goście.

Oprócz tego w programie mnóstwo promujących czytelnictwo, ale nie tyko rozmaitości. – Większość atrakcji zaplanowaliśmy na skwerze przy ul. Franciszkańskiej. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników różnego rodzaju animacje, jak chociażby duże bański mydlane, malowanie twarzy, maxigrę oraz cieszącą się powodzeniem czytelnię pod chmurką, w ramach której na leżakach można oddać się lekturze książki lub posłuchać ulubionej muzyki czy książki – opowiada Marta Wojciechowska.

Część wydarzeń odbędzie się w budynku biblioteki, jak chociażby wykład przedstawiający ciekawą historię budynku świdnickiej biblioteki, dawnej będącego Pałacem Cystersów Krzeszowskich czy seans filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. – Dostaliśmy pozwolenie, podobnie jak pozostałe biblioteki biorące udział w akcji, na emisję tego filmu i o godz. 19.00 zostanie on puszczony w sali cysterskiej. Film oparty jest na serii książek cieszącej się ogromną popularnością wśród dzieci szwedzkiego pisarza Martina Widmarka – dodaje.

W trakcie wydarzenia o nietypowej porze w godzinach od 16.00 do 21.00 będzie można skorzystać z wypożyczalni, multimediów oraz czytelni. Noc Bibliotek w Świdnicy zakończy się Flash Mob’em, czyli czytaniem do poduszki z latarkami i ulubionymi książkami.

Świdnicka Biblioteka Miejska ma blisko 12 tys. 657 czytelników, którzy mogą korzystać z bogatego księgozbioru składającego się z 136 tys. 602 tytułów oraz 13 tys. 656 zbiorów multimedialnych, w tym płyt z muzyką czy filmami.

/red./

Poprzedni artykułPiknik, upominki i życzenia dla dzieciaków z „Serca” [FOTO]
Następny artykułProjektanci robotów świętują Dzień Dziecka!