Strona główna 0_Slider Nie żyje Helmut Kohl, współautor nowego otwarcia w polsko-niemieckich relacjach

Nie żyje Helmut Kohl, współautor nowego otwarcia w polsko-niemieckich relacjach

7

W wieku 87 lat zmarł Helmut Kohl, kanclerz Republiki Federalnej Niemiec w latach 1982-98, współautor polsko-niemieckiego pojednania. W Krzyżowej w Świdnicy wspólnie z ówczesnym premierem Polski Tadeuszem Mazowieckim uczestniczył w Mszy Pojednania.

Helmut Kohl w Krzyżowej

Helmut Kohl kształtował proces zjednoczenia Niemiec i znacząco wpłynął na proces jednoczenia się Europy. 12 listopada 1989 roku w dawnym majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej koło Świdnicy uczestniczył we Mszy Pojednania, a znak pokoju, który wymienił z premierem Mazowieckim stał się symbolem nowego rozdziału w relacjach Polski i Niemiec. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. W Krzyżowej działał niemiecki ruch oporu – Krąg z Krzyżowej. Za swoje przekonania Helmut von Moltke został stracony.

Dzięki wspólnym działaniom rządów Niemiec i Polski Krzyżowa została odrestaurowana i stała się siedzibą istniejącej do dzisiaj fundacji, działającej na rzecz porozumienia europejskiego.

W 2014 roku kanclerz Angela Merkel oraz ówczesna premier Polski Ewa Kopacz wzięły udział w uroczystościach upamiętniających Mszę Pojednania.

/opr. asz/

Poprzedni artykułWeekendowy kalendarz rozrywek
Następny artykułLKS-owi Bystrzyca Górna stuknie siedemdziesiątka