Strona główna 0_Slider Folklor z najdalszych zakątków świata dzisiaj w Świdnicy

Folklor z najdalszych zakątków świata dzisiaj w Świdnicy

0

Na świdnickim Rynku bogactwo swojej kultury i tradycji zaprezentują 30 czerwca zespoły folklorystyczne z Chin, Kostaryki, Gruzji, Czech, Turcji i Rumunii. Na scenie w barwnym pełnym muzyki i tańca widowisku ukazującym piękno folkloru z całego świata wystąpi około 250 artystów. Wydarzenie odbędzie się w ramach XX. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”.

Zbliża się XX. już Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, który także w tym roku odwiedzi Świdnicę. 30 czerwca o godz. 16.30 w barwnym korowodzie na świdnickim Rynku bogactwo swojej kultury i tradycję zaprezentują zespoły folklorystyczne z Chin, Kostaryki, Gruzji, Czech, Turcji i Rumunii. Gospodarzami będą Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” oraz świdnickie zespoły – „Krąg” i „Jubilat”. Na scenie w barwnym pełnym muzyki i tańca widowisku ukazującym piękno folkloru z całego świata publiczność zobaczy około 250 artystów. Na wydarzeniu nie zabraknie animacji muzycznych z mieszkańcami.

Inicjatorem oraz organizatorem głównym festiwalu o wieloletniej tradycji jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera, działający przy Legnickim Centrum Kultury. – W tym roku mamy jubileuszową 20. edycję festiwalu, choć samo wydarzenie ma już 21 lat. Na początku, bowiem miał on odbywać się w cyklu biennale 1996, 1998 i 2000, a dopiero później stał się edycją coroczną – tłumaczy Jerzy Starzyński. Zgodnie z ideą i nazwą festiwal prezentował kulturę oraz folklor mniejszości narodowej i etnicznej. – Festiwal miał dać szansę na promocję w regionie i w Polsce wschodniosłowiańskiej grupy etnicznej Łemków oraz jego zespołu. Celem wydarzenia była także prezentacja mniejszości z innych krajów Europy – zauważa Jerzy Starzyński. Na wydarzeniu pod nazwą „Europa bez granic” prezentowano, a przy tym przypominano o istnieniu i zachowywano od zapomnienia takie mniejszości narodowe, jak chociażby Serbów łużyckich, Basków z Hiszpanii, Bretończyków z Francji, Żydów z Ukrainy czy Węgrów z Rumuni. Z czasem formuła ta poszerzyła się i przegląd przeobraził się w Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Świat pod Kyczerą”. – Od 2000 roku zmieniliśmy regułę festiwalu i zaczęliśmy zapraszać zespoły folklorystyczne z całego świata, przy tym pamiętając o grupach mniejszości narodowych – dodaje Jerzy Starzyński. Od tamtej pory goszczą na nim z różnych, egzotycznych zakątków świata, jak Sierra Leone, afrykańskiego Togo, Nowej Zelandii, Chile, Brazylii, Kolumbia czy Iraku.

30 czerwca, godz. 17.00
estrada na świdnickim Rynku
wstęp wolny

Wystąpią:
– Folklorni soubor ROSENKA – Czech Republic
– ITOS Cultural Group – Costa Rica – obie grupy razem
– Mario Vindas School – Costa Rica
– TUFAK Youth Club – Turkey
– Beijing Gaowa Dance Art Troupe – China
– Georgian Folk Dance Group MARULA – Georgia
– Hungarian Bojzas Fokl-Dance Group – Romania
– Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”
– Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat” – Świdnica
– Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” – Świdnica

Tekst: AN

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA 3D]
Następny artykułJak poszło tegorocznym maturzystom?