Strona główna 0_Slider Dołącz do przyjaciół Miasta Dzieci

Dołącz do przyjaciół Miasta Dzieci

0

W dniach od 3 do 7 lipca w Muzeum Techniki i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej po raz 10. realizowany będzie wyjątkowy projekt dydaktyczno-wychowaczy „Miasto dzieci”. Przez tydzień 200 pociech w formie zabawy zapoznawać się będzie z różnymi zawodami. Za swoją pracę uczestnicy otrzymają wynagrodzenie, za które będą mogli kupić wytworzone przez kolegów produkty. Jaworzyńskie muzeum zaprasza do wsparcia organizacyjnego i finansowego niezwykłego przedsięwzięcia, stanowiącego atrakcję dla dzieci w okresie wakacyjnym.
Miasto Dzieci to pierwszy tego typu projekt w Polsce, realizowany w Muzeum Techniki Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej od 2008 roku. Uczestnikami trwających tydzień zajęć, które organizują pracownicy Muzeum oraz wolontariusze, są dzieci w wieku od 7 do 14 lat z Dolnego Śląska. Urządzone dziecięce miasteczko ma swoje urzędy, zakłady pracy, walutę, władze i czuwającą nad porządkiem policję. Obywatele Miasta Dzieci pracują i bawią się, ale muszą przy tym – jak w prawdziwym świecie – przestrzegać ustalonych zasad.

Historia i rozwój edukacyjnych wakacji dla dzieci
XXI wiek stawia przed ludźmi wielkie wyzwania, daje szanse na rozwój i otwiera drzwi na nowe doświadczenia i przeżycia. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, mieć dobry słuch i wzrok, by odpowiednio wykorzystać swe możliwości i zrobić coś, co da innym szczęście. Z takim właśnie zamiarem nosili się twórcy projektu Miasto Dzieci, projektu, który wychodzi na przeciw oczekiwaniom młodych ludzi. Któż z nas będąc dzieckiem nie chciał być dorosłym, chodzić do pracy, podejmować poważne decyzje? Miasto Dzieci to nic innego, jak realizacja dziecięcych marzeń i próba wcielenia ich w życie, to szansa na uwierzenie w siebie i udowodnienie tego, że wszystko jest możliwe. To projekt, który poprzez zabawę wychowuje, uczy pracy w zespole, szacunku do pieniędzy i wykonywanych zadań, a przede wszystkim wpływa na rozwój pozytywnych cech charakteru, takich jak tolerancja, poczucie odpowiedzialności za siebie i innych, życzliwość w stosunkach międzyludzkich, działanie na rzecz drugiego człowieka, uczciwość, otwartość, odpowiedzialność za własne słowa i czyny

Jak to działa?
Miasto Dzieci jest otwarte w dni powszednie od godziny 10.00 do 16.00. Opiekę nad dziećmi sprawują dorośli pracownicy i wolontariusze. Na czas zabawy mali obywatele Dolnego Śląska stają się pełnoprawnymi obywatelami swojego miasta i członkami przemysłowej społeczności. Pierwszą z obowiązkowych wizyt każdy przybywający składa w urzędzie meldunkowym, gdzie otrzymuje dowód osobisty, ważny na terenie miasta. W kolejnych dniach po dowód zgłaszają się już tylko nowi uczestnicy. Kolejną instytucją, którą tym razem codziennie odwiedza każdy uczestnik jest urząd pracy. Tam wydawane są „karty pracy” uprawniające do podjęcia zatrudnienia w wyznaczonym lub wybranym warsztacie czy instytucji. Pracować można na pół etatu (2 godz.) lub cały etat (4 godz.). Wskazane jest, aby dzieci zmieniały pracę, dzięki czemu nabierają więcej doświadczeń. Za pracę, jak w prawdziwym świecie, dzieci otrzymują wynagrodzenie wypłacane przez bank po okazaniu dowodu i „karty pracy”, na której pracodawca zapisuje czas pracy. Wypłaty dokonywane są w „lokalnej” walucie (wagony, lokomotywy). Wypłatę, dokonywać za nią zakupów lub korzystać z usług.

By rozbudzić pasje i zapoznać z zawodami
Dzieci odwiedził między innymi lekarz, pielęgniarka, ubezpieczyciel, tancerz, rzeźbiarz, pszczelarz, piekarz, reżyser, fotograf. Wszyscy chętnie opowiadali o swoim zawodzie, o jego zaletach i wadach. Wartym podkreślenia jest fakt, że opiekunami uczestniczącymi w projekcie są nie tylko studenci, osoby starsze, emeryci czy rodzice dzieci biorących udział w zabawie, ale także osoby, które brały udział we wcześniejszych emisjach projektu, jako jego uczestnicy. Dziś występują w roli tych, którzy zarażają swoją pasją innych, dzieląc się swoimi doświadczeniami i marzeniami.

Rozwój Miasta Dzieci
Przez te 9 lat nasze Miasto ewoluuje, cały czas się zmienia i dostosowuje do życia młodych mieszkańców. W 2014 roku organizowana było Miasto Dzieci – Miasto Sztuki. Kolejną innowacją od 2015 roku jest jednoczesna realizacja projektu w trzech instytucjach na Śląsku: Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które jako instytucja publiczna poprzez wspomniany projekt wychodzi poza bieżącą działalność. Co łączy Jaworzynę z Zabrzem i Katowicami to poprzemysłowy krajobraz miejski, a także ogromna spuścizna zabytków przemysłu pozostawiona kolejnym pokoleniom. Umiejętne wykorzystanie tejże wartości kultywuje funkcjonujące więzi społeczne, partnerstwo społeczne, a także umożliwia partycypację w szeroko rozumianej kulturze. Ta z kolei wzbogacona jest o walory ekonomiczne, społeczne i psychologiczne. Najmłodsi uczestnicy warsztatów mogą czerpać z dorobku doskonałe wzorce zachowań, kult pracy i tzw. zmysł technologiczny. Uczestnicy projektu w głównej mierze wywodzą się ze środowisk uboższych, narażonych na patologie społeczne. Wartością dodaną jest fakt, że oferowana w projekcie zabawa może stanowić doskonałą atrakcję w okresie wakacyjnym.

Chcesz pomóc?
Aby Miasto Dzieci zbudować oraz utrzymać przez cały tydzień dla 200 dzieci potrzebnych jest zaangażowanie oraz finansowanie tego przedsięwzięcia. Wolontariuszami mogą zostać osoby dorosłe, mile widziana jest również młodzież do opieki nad dziećmi oraz organizacji zajęć. Chętnie przyjmiemy również pomoc rzeczową oraz darowizny np. materiały do organizacji zajęć.

Warto dodać, iż projekt został doceniony wieloma nagrodami za edukację, a tegoroczną edycję objęli patronatem honorowym Rzecznik Praw Dziecka, Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Minister Edukacji Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Dolnego Śląska, Wojewoda Dolnośląski, Starosta i Prezydent Świdnicy oraz Burmistrz Jaworzyny Śląskiej.

Informacje można uzyskać pod numerem tel. 74 637-43-30 lub mailowo [email protected]

/Muzeum Techniki i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej/

Poprzedni artykułNauka jazdy? [VIDEO]
Następny artykułCo musisz wiedzieć, zanim kupisz oldtimera?