Strona główna 0_Slider Były polityk PO ma problemy

Były polityk PO ma problemy

29

Firma, którą zarządza były szef klubu parlamentarnego i były burmistrz Żarowa, została objęta śledztwem prokuratorskim. Sprawa dotyczy 25 milionów złotych nieodprowadzonych do ZUS składek w Europejskim Konsorcjum Kolejowym “Wagon”. Prezesem tej firmy jest Zbigniew Ch.

Zbigniew Ch. w latach 2007-2009 był przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Z polityki odszedł po ujawnieniu nagrań w tzw. aferze hazardowej. Jak podaje Polsat News, w 2013 Zbigniew Ch. został wiceprezesem, a następnie prezesem Europejskiego Konsorcjum Kolejowego “Wagon”. Zgodnie z oficjalnymi informacjami Europejskie Konsorcjum Kolejowe “Wagon” to spółka należąca od 2010 roku w stu procentach do prywatnego właściciela Andrzeja Świerczka. Dawniej “Wagon” był jednoosobową spółką Skarbu Państwa.

W 2016 roku ZUS zawiadomił prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim. Chodzi o nieodprowadzenie składek pracowniczych z 3 lat na kwotę 25 milionów złotych. Jak podała prokuratura z Ostrowa Wielkopolskiego, “aktualnie prowadzone jest postępowanie w sprawie naruszenia przez Zarząd Europejskiego Konsorcjum Kolejowego »Wagon« Sp. z o.o. praw pracowniczych poprzez nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników oraz przywłaszczenia składek z tego ubezpieczenia w części opłacanej przez ubezpieczonych”.

/opr. red., PAP, Polsat News/