Strona główna Kultura Z Moskwy do Świdnicy. Spotkanie z rosyjską reżyserką

Z Moskwy do Świdnicy. Spotkanie z rosyjską reżyserką

1

Olga Stołpowskaja,  rosyjska reżyserka, autorka nagradzanego filmu dokumentu „Rok literatury”, będzie gościem specjalnym kolejnego seansu w ramach cyklu „Kino rosyjskie”. Organizatorzy zapraszają w najbliższy czwartek 26 maja do Galerii Fotografii.

„Rok literatury” to jeden z ciekawszych dokumentów rosyjskich ostatnich lat, w którym zostaje zaakcentowane pytanie o granicę fikcji i kreacji w gatunku, który można by nazwać „€ždokumentem artystycznym”. Zostaje tu więc uwypuklony problem, który do dziś pojawia się bardzo często w dyskusjach na temat współczesnej dokumentalistyki. „€žRok literatury”€ to świetny obraz Olgi Stołpowskiej, w którym występują czołowe postacie współczesnej literatury rosyjskiej. Film przedstawia jednocześnie sugestywną wizję współczesnej Rosji, nakreśloną ze szczególną ekspresją, ale też dużym dystansem do przedstawionej rzeczywistości. Dystansem, który nabiera w filmie szczególnego znaczenia. Projekcja filmu, którą poprzedzi krótkie wprowadzenie Natalii Nikolskiej, odbędzie się już w czwartek w Galerii44. I co najważniejsze, będzie to projekcja z udziałem reżyserki filmu oraz pisarzem Aleksejem Sniegirjewem , jednym z bohaterów obrazu Stołpowskiej.

Rok 2015 został w Rosji oficjalnie okrzyknięty rokiem literatury. Jakie jednak miało to znaczenie dla współczesnych Rosjan? A zwłaszcza pisarzy? Przez wiele osób został ów wykreowany odgórnie gest potraktowany jako kolejna niewiele znacząca sztampa€, abstrakcyjna, górnolotna idea, przypominająca te sprzed trzydziestu lat i na pewno nie przekładająca się na popularyzację literatury, wsparcie twórców i szeroko pojętego czytelnictwa. Stołpowskaja wydobywa w filmie właśnie tę dysharmonię. Jednym z bohaterów filmu staje się literat, który dowiaduje się , że jego dom, będący miejscem gwarnych spotkań literackich, zostanie zburzony ze względu na budowę autostrady. (Problem zresztą dość szeroki, a dotyczący masowych wyburzeń architektury z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych).

Jaką postawę przyjmie pisarz w Roku Literatury? Postawę wyczekującą w niepewnej rzeczywistości? Ucieknie w świat własnej twórczości?? Jak podkreśla Igor Wołgin, pisarz i zarazem historyk : „Rok literatury”€ szczerze i w posty sposób opowiada o życiu, o śmerci towarzyszącej życiu i o tym, że śmierci nie ma. Sitora Aljewa, dyrektor artystyczny Kinotawru: Temat współczesnego życia, realnych ludzi, realnych dramatów I realnych konfliktów…”€œRok literatury”€ Olgi Stołpowskiej… Wielu krytyków zauważa: Pani specjalnie włączyła kino dokumentalne, ponieważ z wyboru jest lepsze.€ Rzecz nawet nie w tym. Chodzi o to, że wszyscy jakoś zajmujemy się współczesnym, aktualnym procesem tworzenia filmu, a naszym zadaniem staje się – nie omijać wszystkiego tego, co dziś tak czy inaczej odzwierciedla nasze życie, rozszyfrowuje je, opowiada o nas samych.

„€œRok literatury— został zaprezentowane między innymi na prestiżowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „€žArtdocfest”€ w Moskwie. W filmie udział wzięli: Aleksandr Sniegiriew, Olga Stołpowskaja, Władimir Kondraszew, Siergiej Szrgunow, Alisa Ganajewa, Waleria Pustowaja, Anton Siekisow, Pawieł Sanajew, Wiera Dmitroczenko.

Na projekcję i dyskusję w najbliższy czwartek 26 maja o godzinie 18.00 zapraszają: Natalia Nikolska, Olga Stołpowskaja, reżyserka filmu oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. Gdzie? Galeria Fotografii, Rynek. Wstęp wolny!

/Piotr Bentkiewicz/

Poprzedni artykułDni Świdnicy coraz bliżej [PROGRAM]
Następny artykułGwiazdy Biznesu rozdane [FOTO]