Strona główna 0_Slider Świdniczanie czytali Konstytucję RP

Świdniczanie czytali Konstytucję RP [FOTO]

8

– Czytajcie, czytajcie, bo już wkrótce nikt o niej nie będzie pamiętał – ze smutkiem kiwał  głową jeden z przechodniów, dopytujący się o wydarzenie, zorganizowane dzisiaj w samo południe na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Brzmienie Ustawy Zasadniczej w 20-tą rocznicę uchwalenia przypomnieli: posłanki Katarzyna Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, przedstawiciele miejskich placówek, mediów, organizacji pozarządowych,  a także młodzież i dzieci. Na zaproszenie nie odpowiedzieli posłowie PiS ani przedstawiciele innych poza PO i SLD ugrupowań.

Z inicjatywą akcji wyszedł radny Marcin Paluszek, a we współorganizacji pomogła Miejska Biblioteka Publiczna. Na każdego chętnego czekał egzemplarz Konstytucji RP i biało-czerwone balony. Najistotniejsze było jednak przesłanie.

Jak przypomina radny, Ustawa Zasadnicza uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997, zatwierdzona w referendum ogólnokrajowym w maju 1997 roku jest fundamentem demokratycznego państwa prawa i gwarancją wolności i równości wszystkich obywateli Polski. W preambule zostały określone wartości priorytetowe dla polskiego społeczeństwa, które wprowadzone w życie decydują o harmonijnym funkcjonowaniu państwa polskiego. Wartości te, wśród których wymieniono poszanowanie wolności i sprawiedliwości, dialog społeczny, rzetelność i sprawność działania instytucji publicznych, poszanowanie i umacnianie praw obywatelskich i ich wspólnot, leżą u podstaw wszystkich spisanych w Konstytucji praw.

– Obserwując narastającą w obecnych czasach postawę prezentowaną przez wiele środowisk w naszym kraju, które usiłują deprecjonować te wartości, jako świdniczanin oraz Radny wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną, chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom Świdnicy, że poszanowanie dla zapisanych w Ustawie Zasadniczej praw, wolności, ale także obowiązków jest podstawą naszego codziennego funkcjonowania – dodaje radny Paluszek.

Uczestnicząca w wydarzeniu poseł Katarzyna Mrzygłocka podkreślała, że nie da się podzielić zapisanych w Konstytucji praw na ważne i mniej ważne. – Wszystkie są ważne! Każde obejmuje inną dziedzinę  życia i w całości Konstytucja stanowi najważniejszą dla Polski ustawę. Zwróciłabym jednak uwagę na preambułę, która wprowadza nas do Konstytucji i określa jej przesłanie – podkreśla posłanka PO. Pytana o pomysł prezydenta RP Andrzeja Dudy, by w 2018 roku przeprowadzić referendum ws. nowej Konstytucji, odpowiada: – Ale referendum nad czym? O czym chcemy rozmawiać? Nie wiemy, o czym. Rzucić w przestrzeń publiczną słowa „porozmawiajmy o konstytucji, zróbmy referendum” można, tylko trzeba pokazać podstawę do rozmów – ocenia. Dodaje także, że przygotowanie nowej Konstytucji jest skomplikowanym procesem. – Jeżeli Polacy uznają, że zmiany są potrzebne, warto się zastanowić, ale trzeba wiedzieć, nad czym dokładnie. Przypomnę też, że to Polacy w referendum zadecydowali o przyjęciu obecnej Konstytucji – uzupełnia posłanka.

Wiedza  o ustawie, która liczy zaledwie 243 artykuły, sformułowane jasno i klarownie, nie jest powszechna. O Konstytucji nic nie potrafiły powiedzieć dwie uczennice jednej ze świdnickich szkół podstawowych, które wraz z nauczycielką historii uczestniczyły w akcji. Nauczycielka zapewniała, że dziewczęta zestresowało pytanie, a szkoła dokłada starań, by wiedzę o Konstytucji promować podczas lekcji i uroczystych apeli. Lepiej z pytaniem o Konstytucję poradziła sobie gimnazjalistka: – Konstytucja to jest spis praw, które obowiązują w Rzeczypospolitej. Polacy muszą ich przestrzegać – odpowiedziała Oliwia Łuszyńska z Gimnazjum nr 3. Przyznała jednak, że zna tylko fragment, ale zapowiedziała doczytanie Ustawy Zasadniczej do końca.

Uczestnicy wspólnego czytania obejrzeli przy okazji wystawę prac, które powstały na konkurs zorganizowany przez MBP i inicjatora akcji. Zwyciężczynią została Wiktoria Staszak z Gimnazjum nr 1.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykułZderzenie na wyjeździe z centrum handlowego [FOTO]
Następny artykułKolizja na ul. Sikorskiego