Strona główna 0_Slider Świdnicka młodzież stworzyła bajki dla małych pacjentów

Świdnicka młodzież stworzyła bajki dla małych pacjentów [FOTO]

0

Wyjątkowe, unikalne bajki oraz wiersze, które mają rozweselać i dodać otuchy małym pacjentom szpitala „Latawiec” stworzyli uczniowie świdnickich szkół podstawowych oraz gimnazjów. Książeczka zaprezentowana została dziś podczas V Gali Wolontariatu w Gimnazjum nr 4 w Świdnicy. Na tym jednak charytatywna akcja się nie kończy. Chętni wolontariusze raz w miesiącu będą odwiedzać oddział pediatryczny szpitala i czytać dzieciom swoje bajki.
Wydarzenie organizowane jest Gimnazjum nr 4 w Świdnicy. Jego inicjatorkami, pomysłodawczyniami i realizatorkami są nauczycielki Joanna Żach oraz Joanna Łopuszańska-Kułak. Spotkanie promujące ideę wolontariatu, połączone także z warsztatami angażującymi i doskonalącymi tworzenie akcji charytatywnych, miało w tym roku już 5. edycję.

Jak co roku gala ma inny temat przewodni związany z ideą niesienia bezinteresownej pomocy ludziom potrzebującym. Tym razem przedsięwzięcie poświęcone zostało pomocy dzieciom przebywającym na oddziale pediatrycznym Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy. Przez kilka miesięcy uczniowie świdnickich szkół tworzyli bajki i wiersze dla małych pacjentów. W efekcie powstała wyjątkowa, unikalna książeczka, która dziś, podczas jubileuszowej Gali Wolontariatu, miała swoją premierę.

Uroczystość poprowadziły uczennice Sonia Styczeń i Aleksandra Duniewska. Oprócz młodzieży i nauczycieli świdnickich szkół, aktywnie uczestniczących w ciekawym, uwrażliwiającym na potrzeby innych projekcie, w wydarzeniu wzięli udział m.in. Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty, Paulina Węgrzyn i Aleksandra Bajorek, reprezentujące świdnicki szpital „Latawiec”, dyrektorzy świdnickich placówek oświatowych oraz sponsorzy akcji. – Najważniejszymi gośćmi są młodzi ludzie, którzy mieli odwagę, talent, by napisać, narysować i zrobić coś dla innych. Wydarzenie określamy galą, bo wy jesteście wielcy i dzięki wam, waszym nauczycielom i opiekunom robicie coś co nie jest obowiązkowe w szkole – zauważył dyrektor Gimnazjum nr 4 w Świdnicy Tomasz Całka.

W tracie gali zaprezentowane zostały niektóre wiersze i bajki z publikacji stworzonej przez świdnicką młodzież. – Tęsknota, ból, osamotnienie i niepewność to uczucia, jakie przeżywają pacjenci szpitala, a przecież dziecko odczuwa je intensywniej. We współpracy ze świdnickim szpitalem i pomocy sponsorów przygotowaliśmy książeczkę, która mamy nadzieje doda otuchy, przyniesie radość i pozwoli przeżyć przygodę małym pacjentom – mówiła Aleksandra Duniewska z grupy XV Wspaniałych, zrzeszających wolontariuszy z Gimnazjum nr 4 w Świdnicy. – Myślę, że dzieciom nasze opowieści sprawią radość i pomimo choroby na ich twarzach pojawi się uśmiech – stwierdziła Aleksandra Duniewska, która wspólnie z czwórką wolontariuszy, napisali bajkę o wróżkach zębuszkach.

Wydanie „Bajki dla Latawca” zostały przekazane reprezentantkom świdnickiego szpitala i docelowo znajdą się w biblioteczce oddziału, ale także w szkołach. Wkrótce będzie można je także pobrać w formie elektronicznej na stronie Gimnazjum nr 4 w Świdnicy. Akcja na tym się nie kończy. Raz w miesiącu świdniccy uczniowie będą odwiedzać małych pacjentów „Latawca” i czytać im swoje bajki.

Na wydarzeniu zaprezentowano także plakaty obrazujące historie z publikacji. Prace przygotowała młodzież w trakcie dzisiejszych warsztatów. – Jestem pod wrażeniem tych obrazów i ilustracji bajek, a przede wszystkim wrażliwości i dobroci. W takiej chwili nasuwa się mi myśl z wiersza Cypriana Kamila Norwida. Nasz poeta napisał – „Zostaną po nas tylko dwie rzeczy – poezja i dobroć”. U państwa splatają się one w jedność – pogratulował szczytnego projektu Dolnośląski Kurator Oświaty.

Każdy z wolontariuszy współtworzący akcję został nagrodzony dyplomem i upominkiem. Podziękowania wręczono także wszystkim zaangażowanych w przedsięwzięcie.

Patronatami honorowymi V Gale Wolontariatu objęli – Rzecznik Praw Dziecko Marek Michalak oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Patronem medialnym był portal świdnica24.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułRuszyły zapisy na trzecią edycję RST Półmaratonu Świdnickiego
Następny artykułŻywa lekcja o ofiarach totalitaryzmu [FOTO]