Strona główna Kultura Świdniccy krasomówcy stanęli w szranki

Świdniccy krasomówcy stanęli w szranki [FOTO]

0

Hasło – „Trzymaj się tematu a słowa się znajdą” przyświecało pierwszej edycji konkursu krasomówczego w Świdnicy. W rywalizacji stanęli uczestnicy pracowni Młodzieżowego Domu Kultury i umiejętnie poradzili sobie z licznymi konkursowymi zadaniami, ukazując swobodę wypowiedzi i bogactwo słownictwa. Wszyscy oratorzy zostali nagrodzeni.
I Konkurs Krasomówczy „Trzymaj się tematu a słowa się znajdą”, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, odbył się 26 maja o 17.00 w sali teatralnej na ul. Nauczycielskiej. – Było wiele obaw czy się przyjmie, czy dzieci i młodzież będą chciały brać w nim udział. Ale znaleźli się odważni uczestnicy w naszej placówce: w kategorii I Amelia Jaskuła (pracownia turystyczna), Martyna Ryży (pracownia teatralna), Aleksandra Król (pracownia teatralna) “, Milena Głąbik (pracownia teatralna), w kategorii II Julia Wabik(pracownia teatralna), Róża Bartko-Kozieł (pracownia modelarska) – mówi koordynator konkursu Joanna Chojnowska z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Uczestnicy ukazywali przed publicznością zdolności krasomówcze w licznych zadaniach. – Oratorzy podzielili się swoimi przemyśleniami na tematy: I kategoria (11-15 lat) „Czy nie uważasz, że gry komputerowe są zbyt brutalne?” (uzasadnij), II kategoria(16-20) „W jaki sposób przemoc internetowa przekłada się na życie codzienne” (uzasadnij) – wymienia Joanna Chojnowska. W drugiej części młodzież losował pytania, m.in. „Plusy i minusy zwierząt domowych”, „Czy jedynacy są inni”, „Czy warto iść na studia”, „Kino czy teatr”, „Film czy książka”, „Przyjaźń czy miłość”, i miała tylko trzy minuty na przygotowanie odpowiedzi. – Pytania nie trudne, ale jak pytałam samych uczestników, odpowiadali, że zbudowanie odpowiedzi w określonym czasie (2,5-3 min) jest nie lada wyzwaniem. Największą trudność sprawiało im przedstawienie swoich wypowiedzi słuchaczom a jednocześnie widzom i wszyscy mieli dużą tremę – zauważa Joanna Chojnowska.

Widownię stanowili uczestnicy pracowni turystycznej na czele z dyrektorem MDK Zbigniewem Curylem, a także grupa teatralna „Pauza”, pomysłodawcy konkursu, „Grupa ze spalonego teatru”, młodzież z pracowni modelarskiej Arkadiusza Walerowicza oraz z pracowni komputerowej Zbigniewa Brożbara.

Według jury konkursu uczestnicy dobrze wywiązali się z zadań, starali się odpowiednio argumentować swoje swoje przemyślenia oraz posługiwali się bogatym słownictwem. Jurorami konkursu byli – Małgorzata Braniecka, animatorka kultury, Małgorzata Komorowska, polonistka SP 105, Marcin Korzekwa, nauczyciel MDK. W krasomówczym konkursie oceny dokonywało również jury młodzieżowe składające się z uczestników MDK – Elżbiety Tądel, Izabeli Trojanowskiej, Piotra Kowalskiego, Kamila Kędzierskiego, Pawła Deresz-Mola.

Zdaniem komisji wszyscy uczestnicy I Konkursu Krasomówczego zasłużyli na nagrody i dlatego postanowili przyznać – w kategorii I, pierwsze miejsce dla Aleksandry Król, drugie miejsce dla Amelii Jaskuły i równorzędnie trzecie miejsce dla Mileny Głabik i Martyny Ryży.
W kategorii II na nagrody zdobyły – Julia Wabik oraz Róża Bartko- Kozieł.

Konkurs poprowadziła uczestniczka pracowni teatralnej Martyna Idczak.

/MDK Świdnica/