Strona główna 0_Slider Przetarg na nowe autobusy ogłoszony

Przetarg na nowe autobusy ogłoszony

1

Tydzień temu podpisana została umowa na dofinansowanie zakupu dziewięciu nowych autobusów dla świdnickiego MPK, a już piątego lipca dowiemy się, jakie oferty wpłynęły w ogłoszonym przetargu – informuje rzecznik miejskiego przewoźnika.

Po tej dacie już wszystko powinno być jasne. Przede wszystkim, kto będzie dostawcą, jaka będzie końcowa cena i kiedy pierwsze autobusy wyjadą na ulice. Harmonogram w ogłoszeniu przetargowym zawiera co prawda określenie daty dostawy pierwszej transzy trzech autobusów, ale też przyznaje dodatkowe punkty w ocenie oferty za przyspieszenie tej daty.

– Pozostałe kryteria oceny ofert to cena, która stanowić będzie 60% sumy punktów   parametry techniczno-eksploatacyjne mogące maksymalnie stanowić 20%, warunki gwarancji i serwis warte 10% oraz oszczędność energii i ochrona środowiska, a także termin dostawy ocenione po 5% – wyjaśnia Tomasz Kurzawa, prezes Zarządu MPK Świdnica.

Bardzo interesująca jest lista wyposażenia określona w przetargowej specyfikacji. Przede wszystkim postawiono na komfort podróżowania: od niskiej podłogi na całej długości, pochylania wejść w kierunku przystanku, klimatyzacji całego autobusu, kasowników-biletomatów akceptujących płatności zbliżeniowe poprzez bezpieczne miejsce na wózek dziecięcy, wózek inwalidzki albo rower, gniazda USB do ładowania przenośnej elektroniki, dwie wewnętrzne tablice informacyjne i dodatkową zewnętrzną tablicę o podwyższonym kontraście dla osób niedowidzących na poręczach pokrytych materiałem o właściwościach bakteriobójczych kończąc.

– Specyfikacja powstawała w oparciu o wymogi projektu, który koncentruje się na poprawie parametrów ekologicznych, ale przed oczami cały czas mieliśmy oczekiwania mieszkańców miasta i obsługiwanych gmin wyrażone w przeprowadzonym niemal rok temu badaniu ankietowym –  mówi Tomasz Kurzawa. Nad bezpieczeństwem podróży ma czuwać między innymi system monitoringu wewnętrznego oraz dwie kamery zewnętrzne, system automatycznej detekcji i gaszenia ognia w komorze silnika.

Ergonomiczne i klimatyzowane miejsce pracy będą mieć kierowcy, którzy przy trudniejszych manewrach będą mogli korzystać z obrazu kamer monitoringu zewnętrznego. Nowe autobusy powinny być objęte 48 miesięczną gwarancją, a podwozie i nadwozie mają być chronione przez 10 lat.

/Źródło MPK Świdnica/

Poprzedni artykułMłodzi lekkoatleci z przepustką do dolnośląskiego finału
Następny artykułDrogi spacer po balustradzie wieży ratuszowej