Strona główna Magazyn Kobieta Panna młoda: Jakie kwiaty wybrać na ślub?

Panna młoda: Jakie kwiaty wybrać na ślub?

0

Od czerwca pełną parą rusza sezon ślubny i choć zwykle Panny Młode nie mają problemu przy wyborze sukien ślubnych, tak wybór kwiatów do bukietu i dekoracji sali może przyprawiać o zawrót głowy. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze, które kwiaty warto wykorzystać i jak nie stracić przy tym fortuny? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

 Jeśli planujemy wystrój wesela miejmy na uwadze przede wszystkim dostępność kwiatów. To bardzo istotna kwestia, gdyż rośliny sezonowe są tańsze od tych, których kwitnienie przypada na inny miesiąc. Planując budżet możemy wówczas pozwolić sobie na bogatą i ciekawą dekorację, nie wydając przy tym majątku. Poza tym, kompozycje sezonowe zarówno te na stołach, jak i w bukiecie Panny Młodej oddadzą atmosferę danej pory roku.

Biorąc pod uwagę dostępność kwiatów uwzględnijmy styl dekoracji. Kwiaty mają wyrażać Was, Wasz styl, dlatego ważne jest, aby dobrać je we właściwy sposób. Istotną sprawą jest ustalenie budżetu z florystyką, przy czym należy szczerze, otwarcie i szczegółowo go omówić.Dlaczego jest to takie ważne? Często nasze wyobrażenie ma się nijak do kwoty jaką dysponujemy, a tylko osoba czuwająca nad estetyczną oprawą Waszego wesela i mająca taką wiedzę może Was bezpiecznie sprowadzić na ziemię i zaproponować tańsze, sezonowe, aczkolwiek nie mniej atrakcyjne kwiaty będące kompromisem między Waszym budżetem, a wyobrażeniem.

Dobrze jest zdecydować się na jeden lub kilka rodzajów kwiatów, które pojawią się w kompozycjach na stołach i w bukiecie ślubnym. Kluczem jest tu spójność. Możemy także zdecydować się na pojedyncze kwiaty w szklanych naczyniach o różnych wysokościach. Dzięki tej sztuczce wydaje się, że kwiatów jest więcej. Obcinając łodygi na różnych wysokościach stworzymy stopniowane kompozycje. Ograniczy to nasz budżet i doda elegancji i romantyzmu. Pamiętajmy, że mniej znaczy więcej. Bukiet może składać się z dwóch lub trzech gatunków kwiatów, może być w tej samej tonacji. Wystarczy dodać kilka gałązek, np.: Eukaliptusa i przewiązać  jedwabną szarfą, a otrzymamy oryginalny bukiet, dodający charakteru naszej sukni.

Należy pamiętać, że na ostateczną cenę oprawy florystycznej składa się termin Waszego ślubu. Miesiące, w których kwiaty są najtańsze to lipiec i sierpień. I tu niespodzianka, bo ukochane przez Panny Młode róże kosztują wtedy od 1 zł do 1,50. A już dla porównania ten sam kwiat w miesiącach od października do kwietnia od 4 zł do nawet 6 zł za sztukę! Podobna zależność jest z innymi gatunkami kwiatów.

Jeśli nie ogranicza nas budżet, możemy wybierać w droższych gatunkach, czyli: hortensje ( duże objętościowo), kalle, angielskie odmiany róż, peonie tak ulubione przez wszystkie Panny Młode, które mają swój sezon kwitnienia w Polsce od końca maja do końca lipca, konwalie, jaskry, tulipany poza sezonem.

Natomiast tańsze gatunki, które bardzo dobrze sprawdzają się w kompozycjach ślubnych to: frezje, goździki, gerbery, margaretki, lewkonie, lawenda oraz polne kwiaty, które idealnie sprawdzają się w kompozycjach w stylu romantycznym.

Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie kwiatów polnych, zboża i gipsówki. Odtworzymy wtedy styl folkowo- rustykalny, a charakterystyczne dla niego elementy to: juta, wiszące latarnie, pobielone skrzynki, sezonowe owoce, pergola z winogronem, wianki z polnych kwiatów. Zdecydowanie się na taką oprawę wesela wymaga dużo wkładu własnego samej florystyki przy tworzeniu wszystkich dekoracji, jednak efekt jest nietuzinkowy i zdumiewający.

Zbliża się słoneczne lato i trzy miesiące, w których kwiaty są tańsze, a ich wybór naprawdę ogromny. Możemy wybierać spośród piwonii, dalii, hortensji, lawendy, frezji, gipsówki, której polska odmiana pojawia się w sierpniu nie tylko w białej wersji, ale również w różowej. Wykorzystajmy ich sezonowość myśląc o dekoracjach. Marzeniem większości Panien Młodych są pełne bukiety na stołach, które często gryzą się z zaplanowanym budżetem. Doskonałym jednak sposobem na zwiększenie objętości kompozycji i nadaniu im określonego stylu jest dodanie roślin zielonych, np.: bluszczu, winorośli, eukaliptusa. Do kompozycji rustykalnych można wykorzystać jabłka, kłosy zboża i jarzębinę. Pamiętajmy, że nie tylko ciasno poukładane róże tworzące kule w bukiecie wyglądają pięknie. Tu liczy się pomysłowość i umiejętność pogodzenia wszystkich powyższych kwestii, a kreatywna florystka będzie potrafiła to wszystko zgrabnie zgrać.

***

Katarzyna Nawrocka-Węgłowska – autorka bloga www.shelkahome.blogspot.pl Kochająca dekoracje, piękne wnętrza z duszą, fascynujące miejsca i zakątki. Od dzieciństwa zarażona miłością do ogrodów i kwiatów, z których potrafi wyczarować niemałe cuda. Swoją pasję przekłada na pracę i od kilku dobrych lat uszczęśliwia Młode pary pięknymi dekoracjami weselnymi. Czasami lubi nic nie robić, lubi sobie po prostu żyć.

shelkahome.blogspot.de

Poprzedni artykułJest decyzja w sprawie letniego kąpieliska w Świdnicy
Następny artykułMałki w podróży: Zamek Topacz