Strona główna 0_Slider Muzyka chóralna i organowa rozpoczęła nowy festiwal w Świdnicy

Muzyka chóralna i organowa rozpoczęła nowy festiwal w Świdnicy [FOTO]

0

Nowy festiwal poświęcony znanemu na świecie kompozytorowi Feliksowi Nowowiejskiemu zainaugurował wczoraj wyjątkowy koncert muzyki chóralnej i organowej. W Kościele Pokoju wystąpili – Chór Kameralny Ad Libitum pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek oraz Zuzanna Bator, świdnicka organistka. Kolejna uczta muzyczna odbędzie się 14 maja.
Nowy Festiwal „Nowowiejski – Świdnica – Organy” organizowany jest przez Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, Urząd Miejski w Świdnicy i Świdnicki Ośrodek Kultury.

Festiwal związany jest z Rokiem Feliksa Nowowiejskego. W 2017 roku przypada 140 rocznica urodzin kompozytora. Nasza fundacja jako jedyna na Dolnym Śląsku zakwalifikowała się do programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Nowowiejski 2017” realizowanego przez Instytut Muzyka i Tańca – mówiła świdnicka organistka Zuzanna Bator z Fundacji Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit. Wydarzenie poświęcone jest muzyce Feliksa Nowowiejskiego, a także pokrewnych mu kompozytorów i składa się z cyklu 11 koncertów w Kościele Pokoju oraz w kościele św. Józefa w Świdnicy.

Mamy w Świdnicy kolejną imprezę muzyczną, która jest niezwykła z kilku powodów. Po pierwsze ze względu na osobę kompozytora. Okazuje się, że postać jest znana w świecie muzycznym, ale najmniej w Polsce. W Stanach Zjednoczonych utwory Nowowiejskiego wciąż są grane i dziś mamy niesamowitą okazję, by sobie muzykę przypomnieć. Drugą niezwykłą okolicznością jest cudowny instrument. Myślę,że można śmiało powiedzieć, że są to najpiękniejsze organy w Polsce i takie, na których artyści, mający możliwość zagrania, siadają do niego z zachwytem. To ciężka praca i wiele lat starań, by instrument ożył i na nowo do nas przemówił. Wreszcie niezwykli są także ludzie – oprócz Zuzanny i Macieja Batorów, który nie tylko są muzykami, ale i pasjonatami muzyki, także wiele innych osób, dzięki którym artyści tak chętnie przyjeżdżają do Świdnicy, by odegrać koncerty – mówiła na otwarciu festiwalu prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Na inauguracyjnym koncercie publiczność miała okazję wysłuchać utworów w wykonaniu Zuzanny Bator, świdnickiej organistki oraz Chóru Kameralnego Ad Libitum pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek.

Kolejna uczta muzyczna została zaplanowana na 14 maja. W świdnickim Kościele Pokoju o godz. 18.30 Recital Organowy wykona znakomita polska organistka mieszkająca w Lyonie Maria Magdalena Kaczor. W programie koncertu znajdą kompozycje Charlesa Tournemire, Otto Barblana oraz Feliksa Nowowiejskiego.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚKPR wciąż w walce o medale Mistrzostw Polski!
Następny artykułKolejna odsłona mistrzów parkowania [FOTO]