Strona główna 0_Slider Międzynarodowa przygoda świdnickiej szkoły

Międzynarodowa przygoda świdnickiej szkoły [FOTO]

0

Do Społecznego Gimnazjum w Świdnicy zjechali goście z Europy, aby podsumować i uroczyście zamknąć projekt „Observational Research Impacts On Natural Science. ORIONS” realizowany przez dwa lata w ramach Erasmus+. Wymiana doświadczeń i podróżowanie zachęcały uczniów do nauki matematyki, fizyki i astronomii.


Koordynatorka projektu, Hanna Turek, nauczycielka matematyki nie kryje wzruszenia. –  Jesteśmy szczęśliwi, że możemy gościć naszych partnerów z Portugalii, Grecji, Włoch, Francji i Szwecji, ale jest nam wszystkim bardzo smutno, że wspaniała przygoda dobiega końca – mówi. – Celem projektu było zachęcenie uczniów do głębszego zainteresowania się matematyką, fizyką i astronomią i uważam, że cel został osiągnięty. Trzeba przyznać, że zadania projektowe były bardzo atrakcyjne, choć wymagały od uczestników dużego zaangażowania oraz chęci poszerzania wiedzy. Przeprowadziliśmy wiele obserwacji astronomicznych: zaćmienia Słońca, tranzytu Merkurego przez tarczę Słońca, bezpośrednie obserwacje plam słonecznych, uczyliśmy się rozpoznawania gwiazdozbiorów, odnajdowania na nocnym niebie najciekawszych obiektów np. czerwonych olbrzymów czy gwiazd podwójnych. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia pozwalające obserwować docierające do nas z kosmosu cząstki elementarne, doświadczenia ukazujące pola magnetyczne, elektrostatyczne oraz ich wpływ na poruszające się ładunki, mierzyli poziom promieniowania kosmicznego w czasie lotów samolotem. Wydarzeniem, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci, była zimowa wyprawa za koło podbiegunowe i obserwacje zorzy polarnej, jednego z najpiękniejszych zjawisk na Ziemi.

– Dwa lata pracy z uczniami zainteresowanymi fizyką i astronomią, dwa lata możliwości wspólnego odkrywania piękna tych nauk i piękna świata to bezcenne doświadczenie – dodaje Violetta Wierzbicka -Kłosiewicz, nauczycielka fizyki. – Jestem dumna z moich uczniów, to, czego dokonali zasługuje na najwyższą ocenę. Z satysfakcją obserwowałam ich na warsztatach, gdy prezentowali nauczycielom szkół partnerskich doświadczenia, które dla nich przygotowali. Może wyrosną z nich fizycy, może astronomowie, a może po prostu ludzie zawsze już wrażliwi na piękno świata i z szacunkiem odnoszący się do nauk przyrodniczych.

Pierwszy dzień międzynarodowego spotkania uczestników projektu miał bardzo różnorodny przebieg: uroczyste powitanie gości przez dyrektora Jacka Urbańskiego, zabawna część artystyczna w języku angielskim przygotowana przez uczniów pod opieką Sylwii Lubienieckiej, nauczycielki angielskiego, spotkanie robocze pod przewodnictwem koordynatorki, Hanny Turek, warsztaty fizyczne przygotowane pod opieką Violetty Wierzbickiej – Kłosiewicz, wspólne zwiedzanie Świdnicy, gdzie przewodnikami byli uczniowie. W czasie kolejnych dni goście zwiedzą rejon Świdnicy, wysłuchają wykładu w Obserwatorium Geofizycznym w Książu oraz poznają Wrocław.

/Źródło Gimnazjum Społeczne w Świdnicy/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułTragiczny finał nocnej przejażdżki. Nie żyje 18-latek
Następny artykułPolonia-Stal powalczy o piąte z rzędu zwycięstwo [TERMINARZ OD IV LIGI DO KLASY B]