Strona główna 0_Slider Korona i nowa sukienka dla Matki Bożej Świdnickiej

Korona i nowa sukienka dla Matki Bożej Świdnickiej

2

Dwóch tysięcy pielgrzymów spodziewa się świdnicka kuria biskupia na uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej Uzdrowienia Chorych, zwanej także Maria in sole. Wizerunek otaczany przez katolików kultem, zostanie przyozdobiony srebrną, pozłacaną koroną i drogocenną sukienką ze szlachetnych kamieni.

W najbliższą sobotę, 13 maja w katedrze świdnickiej o 11.00 rozpocznie się uroczysta msza święta, podczas której koronacji liczącego kilkaset lat obrazu dokona legat papieski kardynał Zenon Grocholewski. Obraz Matki Boskiej Świdnickiej był przedmiotem kultu od wieków, miał też swoją sukienkę, która w 1969 roku została skradziona. Nowa sukienka została zaprojektowana i wykonana w gdańskiej pracowni Mariusza Drapikowskiego – bursztynnika pochodzącego z Dzierżoniowa. Do jej wykonania użyto złota, srebra, naturalnego koralu, jaspisu i brylantów. U stóp postaci został przez jubilera umieszczony fragment meteorytu, przebadanego przez NASA. Cenne kruszce i kamienie szlachetne pochodzą z darów od wiernych diecezji świdnickiej.

Sukienka została pobłogosławiona przez Ojca św. Franciszka podczas Mszy św. sprawowanej na Jasnej Górze z okazji 1050-lecia Chrztu Polski 28 lipca 2016 r. /Zdjęcie i podpis ze strony www.katedra.swidnica.pl/

Koronacja ma wymiar symboliczny i jest traktowana jako wotum za stulecie objawień w Fatimie i dar peregrynacji Figury Matki Boskiej Fatimskiej, która trwa od trzech lat w diecezji świdnickiej. Jak podkreślił podczas dzisiejszego spotkania z mediami biskup świdnicki Ignacy Dec, uroczystość i koronacja będą także wyrazem wdzięczności dla Matki Boskiej Świdnickiej za wieloletnią opiekę nad miastem i jego mieszkańcami. Już w średniowieczu wierzono w cudowną moc obrazu, a kult rozpoczął się od uzdrowienia zarażonego dżumą jezuity Franciszka Paravicinusa. Zdrowie mieli także odzyskać liczni chorzy, wśród których był m.in. świdnicki rajca. Kult został wznowiony pod II wojnie światowej za sprawą prałata Dionizego Barana. Od lat w każdy wtorek w kaplicy, gdzie znajduje się obraz, odprawiane są specjalne nabożeństwa dziękczynne.

W organizację uroczystości włączył się m.in. samorząd świdnicki. Na zlecenie miasta, z inspiracji radnego Mariusza Barcickiego, została wybita moneta z wizerunkiem patrona miasta św. Jana Pawła II. Poczta Polska wydaje pocztówkę z wizerunkiem obrazu Matki Boskiej Świdnickiej, którą będzie można kupić m.in. w dniu koronacji. Na tę okazje przygotowano także okolicznościowy stempel, a na zlecenie diecezji – znaczek pocztowy.

Koronację poprzedzi wydarzenie bez precedensu. W świdnickiej katedrze o godzinie 10.00 koncert da Orkiestra i Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego, prezentując utwory patriotyczne i religijne. Przed mszą św. zagrają hejnaliści.

– To będzie historyczne wydarzenie, które chcemy logistycznie przygotować jak najlepiej – podkreśla  koordynator uroczystości ks. Krzysztof Ora. 13 maja będzie więcej kursów autobusów miejskich, zostaną także wyznaczone parkingi. W katedrze, jak i na zewnątrz, zostaną zamontowane telebimy, które pielgrzymom mają pozwolić na wygodne obejrzenie całej uroczystości.

Kuria spodziewa się reprezentantów każdej ze 190 parafii, wchodzących w skład diecezji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele parlamentu, kancelarii Prezydenta RP, rządu i lokalnych władz.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykułKlęska z Karoliną. Widmo spadku zaczyna zaglądać w oczy Victorii
Następny artykułWspierają ratowanie zabytków