Strona główna Wydarzenia Świebodzice Każdy inny – wszyscy równi

Każdy inny – wszyscy równi [FOTO]

0

Akceptacja, tolerancja, integracja – to hasła, które towarzyszyły obchodom I Świebodzickiego Dniu Akceptacji i Zrozumienia „Pod wspólnych dachem nieba”. W barwnym i rozśpiewanym pochodzie uczestnicy marszu – niepełnosprawni i zdrowi – przeszli do Miejskiego Domu Kultury by tam wspólnie bawić się, poznawać, przełamywać bariery i uprzedzenia. Wydarzenie odbyło się 5 maja, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Obchody Dnia Akceptacji i Zrozumienia to inicjatywa Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach, które zaprosiło do uczestnictwa wszystkie placówki i instytucje, zajmujące się osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, zarówno fizycznymi, jak i intelektualnymi; a także uczniów i przedszkolaków ze świebodzickich szkół i przedszkoli.
Spotkanie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Piotra i Pawła, odprawiona przez ksi. Józefa Siemasza.

Następnie kolorowy i rozśpiewany korowód przeszedł ulicami miasta wzbudza. Zainteresowanie przechodniów zbudzała niebieska płachta, którą nieśli nad głowami osób na wózkach uczniowie Gimnazjum nr 2 jak to symboliczny „wspólny dach nieba”, jednoczący i integrujący wszystkich uczestników pochodu.

– Jesteśmy tu po to, by przełamywać uprzedzenia, poznawać się, akceptować swoją inność – mówiła koordynująca wydarzenie Małgorzata Nosal, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

W Miejskim Domu Kultury odbyła się główna część wydarzenia – występy artystyczne, a także gry i zabawy integracyjne. W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni Tańca Wałbrzych, uczniowie ZSZ oraz żeński chórek, złożony z nauczycieli Zespołu Szkół a także emerytowanych pedagogów i członków Stowarzyszenia „Senior=Aktywny Obywatel”.

Wydarzenie na stałe wejdzie w kalendarz kulturalny Świebodzic.

Imprezę objął honorowym patronatem burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.

/Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM w Świebodzicach/

Poprzedni artykułMaturzyści zdawali dziś język angielski [FOTO]
Następny artykułPojazd dostawczy uderzył w osobówkę