Strona główna 0_Slider Fortuna za świdnicki sztandar z 1925 roku

Fortuna za świdnicki sztandar z 1925 roku

0

Na około 200 tys. zł wyceniona została na internetowej aukcji przedwojenna pamiątka ze Świdnicy. Dwustronny haftowany 100-letni sztandar należał do Związku Wiernych Ojczyźnie Górnoślązaków. Niemiecka grupa nacjonalistyczna podejmowała działania przeciwko oderwaniu Śląska od Niemiec. Skąd tak wygórowana cena? Według sprzedającego sztandar jest unikalny i nie ma ich wiele na świecie.
Na aukcjach czy targach staroci można znaleźć wiele ciekawych zabytkowych pamiątek. Niekiedy ich ceny mogą przyprawiać o zawrót głowy.

Również ze Świdnicy pojawiają się interesujące historyczne przedmioty. Dzięki internetowym aukcjom na przykład Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy weszło w posiadanie dwustuletniego zegara świdnickiego zegarmistrza Johana Andreasa Krausa.

Świdnickie muzeum próbował także zainteresować swoim nabytkiem jeden z czytelników portalu świdnica24. Wystawił on na aukcjach przedwojenną pamiątkę ze Świdnicy. Jest to dwustronny sztandar z niemieckimi napisami – Związek Wiernych Ojczyźnie Górnoślązaków – Świdnica 1925 i Dla Ojczyzny w Jedności i Wierności.

Sztandar ten dotyczy niemieckiej grupy nacjonalistycznej, która nie chciała się pogodzić z przyłączeniem Górnego Śląska do Polski, stąd powołali grupę służącą odzyskaniu tych ziem dla „Ojczyzny” – wyjaśnia Dobiesław Karst z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Zjednoczone Związki Wiernych Ojczyźnie Górnoślązaków zostały powołane w listopadzie 1919 r. z inicjatywy Związku Obrony Niemczyzny Pogranicznej i Zagranicznej. Była to organizacja obejmująca całe Niemcy i zrzeszająca emigrantów pochodzących ze Śląska. Na jej bazie powstał w grudniu 1919 roku Związek Wiernych Ojczyźnie Górnoślązaków. Dzielił się on na Kreisgruppen (okręgi powiatowe) oraz lokalne (Ortsgruppen). Latem 1920 liczył około 10 tys. mężów zaufania (Obleute) zorganizowanych w około stu grupach rozrzuconych po 19 powiatach.

Za historyczną pamiątkę z tego okresu sprzedający życzy sobie około 200 tys. zł. Skąd tak wygórowana cena? Według niego takich sztandarów jest niewiele na świecie. Innego zdania jest pracownik świdnickiego muzeum. – Pomijając treść i okoliczności powstania tego sztandaru jego cena (199 000 zł) jest absurdalna – stwierdza Dobiesław Karst.

Jak sprawdzaliśmy tego typu przedwojenne sztandary można zakupić na internetowych aukcjach za cenę dziesięciokrotnie niższą.

Tekst: Agnieszka Nowicka

Poprzedni artykułMatematyczna bitwa rozstrzygnięta
Następny artykułCiężarówki wpadały jedna na drugą