Strona główna 0_Slider Czas na rozliczenie z fiskusem tylko do północy

Czas na rozliczenie z fiskusem tylko do północy

0

Jeszcze tylko dzisiaj bez przykrych konsekwencji można w Urzędach Skarbowych złożyć rozliczenie podatkowe za 2016 rok. Termin mija o północy. Za zwłokę skarbówka może naliczyć grzywnę, przepadnie także możliwość przekazania 1% na wybrany cel.

Ostatecznym terminem na złożenie zeznania rocznego w przypadku większości podatników jest każdego roku 30 kwietnia. W tym roku ze względu na to, że dzień ten przypada w niedzielę, a poniedziałek jest świętem państwowym, deklaracje PIT można składać do 2 maja. Termin ten dotyczy formularzy – PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

Tradycyjna droga

Na ostatnią chwilę podatnik może skorzystać z tradycyjnego składania PITu. W Urzędzie Skarbowym składamy wydrukowany i wypełniony formularz. Warto wiedzieć, że PIT może za nas złożyć inna osoba, której udzieliliśmy pisemnego pełnomocnictwa. W Świdnicy Urząd Skarbowy 2 maja będzie czynny w godzinach od 7.30 do 15.30. Obok bezpośredniej pomocy pracowników urzędów podatnicy będą mogli również skorzystać ze specjalnych stanowisk komputerowych, gdzie można wysłać deklarację drogą internetową.

Rozliczenie przez internet
Deklaracje roczne PIT można złożyć także przez internet za pomocą programu PIT FORMAT 2016. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP. Wypełnioną deklarację można wydrukować lub wysłać przez internet do systemu e-deklaracje. Aplikacji nie trzeba instalować na komputerze. Można skorzystać ze wszystkich funkcjonalności programu PIT Format – online.

Listem poleconym
Istnieje także możliwość wysłania listem poleconym wydrukowanego i wypełnionego zeznania rocznego. W takiej sytuacji decyduje data stempla pocztowego. W przypadku przesyłania PIT kurierem, decyduje data doręczenia, jeżeli więc zostało mało czasu, warto zastanowić się, czy przesyłka dotrze na czas.

O czym warto pamiętać?
Od kwietnia 2016 roku w ramach programu 500+ niektórym rodzicom wypłacane są dodatkowe świadczenia na dziecko. Pieniądze z „Rodzina 500+” nie wliczają się jednak do dochodu rodziny, co oznacza, że pozostają zwolnione z opodatkowania i nie trzeba ich uwzględniać w PIT.

Nadal można przekazywać 1 % na wybraną organizację pożytku publicznego. W powiecie świdnickim w 2017 roku do otrzymywanie tych środków uprawnionych jest 40 stowarzyszeń, fundacji i organizacji. Wykaz poniżej.

Poprzedni artykułRemiza jak malowana! [FOTO]
Następny artykułŚwięto Flagi w Świdnicy