Strona główna 0_Slider Co się stało z „rzeką kwiatów”?

Co się stało z „rzeką kwiatów”?

13

Trzy lata temu spore emocje budził plan przebudowy promenady na ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pierwszy projekt zakładał m.in. budowę sztucznego strumienia. Ostatecznie stanęło na „rzece kwiatów”. Gdzie ta „rzeka”? – pyta jeden z mieszkańców Świdnicy.

Trakt wiodący do kościoła na Osiedlu Młodych przebudowano na 627 tysięcy złotych z budżetu miasta. Ze strumyka wycofano się, bo miał kosztować aż 400 tysięcy złotych. – W trakcie konsultacji zapytaliśmy mieszkańców, czy chcą, by kosztowny ale efektowny potok powstał w ramach inwestycji. Większość mieszkańców odradziła skorzystanie z tego pomysłu, w związku z tym rzekę z wodą zastąpi „rzeka kwiatów”. Jesteśmy przekonani, że występujące w trakcie prac utrudnienia dla mieszkańców zrekompensuje nowa funkcjonalność promenady, z której będzie można korzystać już od połowy czerwca – mówił w kwietniu 2014 roku ówczesny zastępca prezydenta miasta Ireneusz Pałac. Na wizualizacjach „rzeka kwiatów” wyglądała tak:

W czerwcu 2014 roku po pierwszych nasadzeniach można było obejrzeć taki widok:

Po trzech latach wygląda tak:

– Miała być „rzeka kwiatów”, a dzisiaj to chyba najbardziej zaniedbane miejsce na osiedlu – skarży się jeden z mieszkańców. – Połamane tabliczki, pełno śmieci, trawa niewykoszona, klomby pełne chwastów, a znaczna część roślin kompletnie uschnięta. W całym mieście było mnóstwo pięknych tulipanów na rondach i skwerach, a tutaj jakieś może ze trzy rachityczne wyrosły. Po co było wyrzucać tyle pieniędzy, skoro nikt o to nie dba?

Rzeczniczka obecnych władz miasta, Magdalena Dzwonkowska przekonuje tymczasem, że skwer jest objęty utrzymaniem. – W ramach prac w tym miesiącu był on koszony, ponadto formowane były żywopłoty, przycinane krzewy, odchwaszczane nasadzenia zieleni i usuwane przekwitłe kwiatostany. Prace te po raz kolejny będą wykonane jeszcze raz w maju, który jest miesiącem intensywnego wzrostu roślin. Czynności te będą trwały do zakończenia sezonu wegetacyjnego roślin. Część wieloletnich nasadzeń roślin cebulowych na skwerze jest już wygrodzona, dlatego iż  planujemy ich wymianę. Ponadto na bieżąco z terenu skweru usuwane są śmieci i opróżniane kosze na odpady.

Jak zapowiada rzeczniczka, kwiaty mają być. Zapowiada ustawienie na promenadzie donic z pelargoniami.

/asz/

Poprzedni artykułMłody ŚKPR w czwórce najlepszych drużyn w Polsce!
Następny artykułGrasuje podpalacz? [FOTO]