Strona główna 0_Slider Zawodowcy oddali wóz ochotnikom

Zawodowcy oddali wóz ochotnikom [FOTO]

0

Wysłużony wóz bojowy, STAR 244 z 1980 roku będący od 4  lat na wyposażeniu OSP Gogołów został zastąpiony przez młodszy o 20 lat na średni wóz bojowy MAN. Znacznie nowocześniejszy pojazd wraz z wyposażeniem strażacy ochotnicy otrzymali od swoich kolegów z zawodowej jednostki w Świdnicy.

Komendant PSP w Świdnicy Tomasz Szuszwalak przyznał podczas uroczystości przekazania samochodu, że jednostka  z żalem rozstaje się z MAN-em, który był pierwszym tej klasy wozem bojowym w powiecie świdnickim. Kosztował 400 tysięcy,  a na zakup złożyły się m.in. samorząd gminy, starostwo i NFOŚ. Pojazd został zastąpiony w ubiegłym roku przez nowszy model. Przekazywany ochotnikom wóz jest w pełni sprawny.

– OSP Gogołów to jedna z ośmiu jednostek ochotniczych straży pożarnych działających w gminie Świdnica. W swoich szeregach mamy 20 czynnych strażaków, 6 wspierających i 8 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej MDP. Nasza jednostka powołana została w latach 50-tych XX w. i przeżywa swoistą  reaktywację. Odnotowaliśmy szczególne zainteresowanie sprawami z zakresu pożarnictwa wśród młodych mieszkańców Gogołowa, w tym także i pań. Pani sołtys Agnieszka Piaseczna czy radna Teresa Bąk są już w naszej jednostce. Zresztą obecność pań i młodzieży spowodowała, że wokół naszej remizy  skupia się życie wsi i następuje integracja społeczności lokalnej – podkreśla prezes OSP Gogołów Wojciech Bąk. Kluczyki do pojazdu prezesowi OSP komendant Szuszwalak przekazał za pośrednictwem wójt gminy Teresy Mazurek i najmłodszego strażaka ochotnika Filipa.

Do przeciwpożarowego zabezpieczenia społeczeństwa i mienia na terenie gminy Świdnica utrzymywanych jest 8 jednostek OSP typu „S”, w tym 8 jednostek terenowych. 3 jednostki włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, tj. OSP Lutomia, OSP Burkatów, OSP Witoszów.

Sołectwo Gogołów jest najdalej wysuniętą na wschód miejscowością w gminie Świdnica. Tylko w 2015 r. strażacy wyjeżdżali do 16 zdarzeń, a jedną z większych akcji, w której brali udział był pożar lasu na zboczach góry Radunia.

Warto wspomnieć, że mina Świdnica jest liderem projektu pn. „Zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii celem wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – projekt partnerski gmin pod przewodnictwem gminy Świdnica”.

Efektem będzie zakup 7 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 3 lekkich wozów ratowniczo-gaśniczych oraz sprzętu w postaci: pomp, nożyc i węży hydraulicznych, rozpieraczy ramieniowych hydraulicznych, hydraulicznego rozpieracza teleskopowego, zestawu hydraulicznego do obcinania pedałów w samochodach oraz do wyważania drzwi.

Projekt obejmuje swoim zakresem doposażenie 11 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej tj. OSP w Burkatowie, OSP w Ostroszowicach, OSP w Jaworzynie Śl., OSP w Męcince, OSP w Goczałkowie, OSP w Ujeździe Górnym, OSP w Pożarzysku, OSP w Leśnej, OSP w Tworzyjanowie, OSP w Siekierczynie, OSP w Brzegu Dolnym. Projekt dofinansowany ze środków europejskich.

/opr. red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykułSłoneczne święto mydlanych baniek [VIDEO]
Następny artykułWalczyli o awans do dolnośląskiego finału