Strona główna Wydarzenia Świdnica W ZSB-E Wielkanoc po polsku i angielsku

W ZSB-E Wielkanoc po polsku i angielsku

0

W Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych wŚwidnicy spotkały się dwie tradycje obchodzenia Wielkanocy, angielska i polska.

Tradycje wielkanocne w Wielkiej Brytanii są mniej celebrowane niż w Polsce. Brak tutaj tradycyjnych pisanek, potraw wielkanocnych czy Dyngusa. Jednak  dla dzieci    i młodzieży  ten czas to prawdziwy raj czekoladowy. Anglia posiada jednak  dwie mniej znane Polakom  tradycje wielkanocne. Pierwsza z nich to tzw. Morris Dancing. Taniec Morris to tradycyjny taniec angielski, którego początki  powstania datuje w XV wieku , podczas którego tańczący panowie próbują odgonić złe moce zimy. Druga tradycja to Easter Bonnet, czyli dekorowanie kapeluszy na wiosnę zwiastowaną Wielkanocą.

W Polsce świętujemy dni Wielkiej Nocy od XIII wieku. I nie ma w naszej tradycji drugiego, tak bogatego w swoiste obrzędy i tak bardzo obsypanego symboliką święta jak Wielkanoc. Tradycje wielkanocne w Polsce to m.in. święcenie palm, święconka i uroczyste niedzielne śniadanie.

Tego typu spotkania przybliżają młodzieży nie tylko tradycje, ale dają także możliwość pokazania swoich talentów, związanych z przygotowaniem  polskich  dekoracji i wypieków wielkanocnych. I tak uczennice z klasy III a  Ola Banasińska  i Ewa Mach  przygotowały na e spotkanie niespodzianki. Ola upiekła ciasto wielkanocne, a Ewa zrobiła ozdoby. Uczniowie klasy  II bT zajęli się dekorowaniem stołu,  a Dawid Trześniowski upiekł ze swoją  mamą 2 ciasta – jedno z nich czekoladowe według angielskiej receptury. Do nietypowej lekcji uczniów namówiła nauczycielka Leokadia Kasprzycka.

ZSB-E