Strona główna 0_Slider Szkoła zmienia swoje oblicze i rozpoczyna nabór uczniów

Szkoła zmienia swoje oblicze i rozpoczyna nabór uczniów [FOTO]

1

Dawniej Gimnazjum nr 2, a dziś Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy przygotuje się do przyjęcia nowych uczniów w swoje progi. Szykują się spore zmiany w obiekcie, w którym dla klas młodszych, wydzielony i na nowo wyposażony zostanie parter szkoły. Placówka będzie mogła już wkrótce pochwalić się nowoczesnym kompleksem sportowym. Zmiany nie ominą także kadry nauczycielskiej.
Zapraszają dzieci do swojej szkoły

Nabór do Szkoły Podstawowej nr 2, przekształconej z Gimnazjum nr 2 w Świdnicy na podstawie nowej reformy oświaty, rozpoczął się 4 kwietnia. – Zgodnie z ustawą przeprowadzamy nabór do klasy O, I, IV i VII. Mamy też chętnych do innych klas i na wniosek rodziców istnieje taka możliwość – mówi dyrektor SP2 w Świdnicy Alicja Matysik. Jak informuje dyrektor placówki, optymalnie szkoła jest w stanie pomieścić 400 uczniów, a w tej chwili uczęszcza do niej prawie 270. Nabór do klas potrwa do 14 kwietnia. – Zapraszamy do szkoły. Codziennie mamy dyżury od godz. 7.30 do 16.00, a w środy do godz. 17.00. Na naszej stronie dostępne są także karty do zapisu dziecka do poszczególnych klas – informuje. Rodzice będą mogli przekonać się osobiście jak funkcjonuje placówka, podczas Dnia Otwartego zaplanowanego na 25 kwietnia, w godzinach od 15.00 do 17.00.

Szkoła dostosowana do potrzeb dzieci

Gimnazjum nr 2, po nowej reformie, powraca do formuły Szkoły Podstawowej nr 2. – Dawniej cały parter był przeznaczony na edukację wczesnoszkolną i my do tego powracamy – zauważa Alicja Matysik. Parter zostanie dostosowany ponownie dla młodszych uczniów. – Wczoraj złożyłam wniosek do prezydent Świdnicy. Wykazałam w nim, jakie mamy potrzeby w celu dostosowania toalet i sal do edukacji wczesnoszkolnej – tłumaczy dyrektor szkoły. – Będzie to całkowita wymiana mebli, dlatego, że edukacja wczesnoszkolna wymaga dostosowania do maluchów. Potrzebne będą chociażby dywany czy szafki dla dzieci – wymienia dyrektor szkoły. Jedno z pomieszczeń zostanie przekształcone na świetlicę. – Rodzice zapisując swoje dzieci, określają w jakich godzinach zaistnieje potrzeba skorzystania ze świetlicy. W tym czasie, gdy rodzice pojadą do pracy, szkoła przejmie opiekę nad dziećmi – stwierdza Alicja Matysik. Dostosowanie obiektu dla uczniów najpóźniej nastąpi w czasie wakacji. Zgodnie z zapowiedzią minister edukacji Anny Zalewskiej, szkoła powinna otrzymać dofinansowanie w zakresie dostosowywania obiektu do reformy oświaty. – O subwencje musi zwrócić się miasto – dodaje.

Otwarcie nowych boisk już wkrótce

W Szkole Podstawowej nr 2 w najbliższym czasie otwarty zostanie także nowoczesny kompleks sportowy. Inwestycja realizowana jest dzięki ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Plac budowy przekazany został wykonawcy w lutym tego roku. Zakres prac obejmował stworzenie wielofunkcyjnych boisk do piłki nożne, ręcznej, koszykowej i siatkowej. Ponadto zaplanowano wybudowanie boisk do tenisa ziemnego, badmintona, bieżni sportowej oraz skoczni. Kompleks będzie także spełniał funkcje rekreacyjne.Remont stał się okazją, by unowocześnić i wymienić kanalizację. Prace zostały dodatkowo uwzględnione w inwestycji – mówi dyrektor szkoły. W tej chwili teren kompleksu jest wyrównywany, a nowa nawierzchnia zostanie położona na przełomie kwietnia i maja. – Termin oddania jest przewidziany na połowę sierpnia, ale ze względu na to, że pogoda nam sprzyja, realny stał się termin 1 czerwca. Moim marzeniem jest organizacja Dnia Dziecka na kompleksie – zapowiada Alicja Matysik.

Jakie zmiany w kadrach nauczycielskich?

Do młodszych klas zostaną zatrudnieni nowi nauczyciele. – Mamy jedną nauczycielkę, która posiada odpowiednie kwalifikacje i jednocześnie jest anglistką – mówi dyrektor szkoły i jak tłumaczy ze względu na trwające zapisy, zatrudnienie jak na razie gwarantowane jest dla nauczycielki klasy I. W arkuszu ujmę na razie jedną pierwszą klasę, ale mam nadzieję, że uda się, zgodnie z tym, ile dzieci mamy w rejonie, otworzyć więcej klas – stwierdza.- Każda klasa to jeden nauczyciel. W tym przypadku, przy tak późno rozpoczętym naborze, ze względu na wprowadzaną reformę, dużym optymizmem będzie, jeśli otworzymy dwie klasy pierwsze. Oprócz tego chciałabym również powołać oddział zerowy. Przy takich założeniach będę potrzebowała troje nauczycieli – tłumaczy Alicja Matysik. A co z nauczycielami z gimnazjum? – Część nauczycieli ze naszego dawnego gimnazjum będzie uzupełniała etaty w innych szkołach. Pomocą służą dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy oraz Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy. Do tych placówek nie są włączane żadne szkoły podstawowe i mam wsparcie w dyrektorach tych placówek – mówi Alicja Matysik. – W tym roku szkolnym dla dwóch nauczycieli nie będę miała zatrudnienia. Dwie osoby zgodnie z porozumieniem mają pracować w SP1 w Świdnicy i mam nadzieję, że stanie się to możliwe – dodaje.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Nowicka

Poprzedni artykułTrzy brązy Rekina w Nowej Rudzie
Następny artykułIndeks i certyfikaty Politechniki dla licealistów