Strona główna 0_Slider Powstaje nowa ścieżka. Co z oświetleniem?

Powstaje nowa ścieżka. Co z oświetleniem? [INTERWENCJA]

11

– Przyglądam się budowie nowej ścieżki rowerowej i chodnika na ulicy Kopernika. Prace są zaawansowane, tymczasem wciąż stoją stare lampy, zasilane liniami napowietrznymi. Czy jak zwykle oświetlenie wymieni się „potem”, zrywając nową kostkę? – pyta zaniepokojony czytelnik. Świdnicki magistrat odpowiada.

O remont chodników przy ulicy Kopernika mieszkańcy dzielnicy apelowali od wielu lat. Przy okazji pozyskania przez miasto dofinansowania ze środków unijnych sieci ścieżek rowerowych, zmiany objęły również tę ulicę. Jak informuje rzeczniczka magistratu, Magdalena Dzwonkowska, przy ulicy Kopernika wybudowana zostanie ścieżka rowerowa o szerokości od 2 do 2,6 metra, chodnik z kostki betonowej, zatoki postojowe o powierzchni ok. 300 m2, zatoki autobusowe oraz tereny zielone. Ścieżka ta połączy osiedle Zarzecze z centrum miasta. Powstanie także dwuprzęsłowa kładka rowerowa na rzece Bystrzycy, która zlokalizowana będzie obok istniejącego mostu. I w tym przypadku inwestycja nie ogranicza się tylko do udogodnień dla rowerzystów, oprócz wspomnianych chodników i zatok przy ul. Kopernika stanie 28 nowych słupów oświetleniowych.

I właśnie o to oświetlenie pyta czytelnik. Mimo że prace są zaawansowane, nadal stoją stare słupy oświetleniowe. Do części lamp zasilanie doprowadzone jest archaiczną linią napowietrzną. – Kiedy lampy zostaną wymienione? Nie widziałem, by wykonawcy kładli kable podziemne? Czy to oznacza, że najpierw położy się kostkę, a potem znów zerwie, żeby wykonać oświetlenie? – mówi zaniepokojony. Okazuje się, że oświetlenie będzie tylko po jednej stronie ulicy. – Ścieżka rowerowa budowana jest po jednej stronie ulicy Kopernika, natomiast oświetlenie będzie po drugiej stornia ulicy – informuje Magdalena Dzwonkowska z UM. – Równocześnie z trwającymi pracami przy budowie ścieżki prowadzone są prace związane z układaniem kabli przy przejściach poprzecznych przez jezdnię. Oświetlenie będzie wykonane na końcu. Stare oświetlenie będzie sukcesywnie wyłączane w momencie zainstalowania i podłączenia nowych słupów oświetleniowych po drugiej stornie ulicy. 

Ścieżka na ul. Przemysłowej. Zdjęcie UM Świdnica

W Świdnicy nowe ścieżki rowerowe z dofinansowaniem unijnym powstają także na ul. Nadbrzeżnej, Łącznej, wzdłuż ulic Kazimierza Odnowiciela oraz Henryka Pobożnego, na bulwarze nadrzecznym od ulicy Westerplatte do Sportowej. Nad rzeką zostaną wybudowane dwie kładki pieszo-rowerowe. Gotowa jest już ścieżka na ulicy Przemysłowej. Na budowę tras rowerowych miasto pozyskało 8,5 miliona złotych dotacji.

/asz/

Poprzedni artykułHurtem kupują wozy strażackie
Następny artykułSukces pasjonata geografii ze świdnickiego Kasprowicza