Strona główna 0_Slider Ostatnie dni na złożenie PIT-u. Urząd będzie pracować dłużej

Ostatnie dni na złożenie PIT-u. Urząd będzie pracować dłużej

0

Pozostało kilka dni na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Formularze można składać przez internet, wysyłając listem poleconym za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego lub bezpośrednio w urzędach skarbowych. W Świdnicy podobnie jak w pozostałych dolnośląskich urzędach skarbowych w czwartek i piątek – 27 i 28 kwietnia został wydłużony czas pracy placówki, do godziny 18.00. W tym roku ostatni termin składania rozliczenia mija 2 maja.


W tym roku istniała nowa forma rozliczenia z urzędem skarbowym. Wystarczyło złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotował zeznanie podatkowe. Z takiej możliwości można było skorzystać do 18 kwietnia.

Ostatecznym terminem na złożenie zeznania rocznego w przypadku większości podatników jest każdego roku 30 kwietnia. W tym roku ze względu na to, że dzień ten przypada w niedzielę, a poniedziałek jest świętem państwowym, deklaracje PIT można składać do 2 maja. Termin ten dotyczy formularzy – PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.

Bezpośrednio w urzędzie
Na ostatnią chwilę podatnik może skorzystać z tradycyjnego składania PITu. W Urzędzie Skarbowym składamy wydrukowany i wypełniony formularz. Warto wiedzieć, że PIT może za nas złożyć inna osoba, której udzieliliśmy pisemnego pełnomocnictwa. W Świdnicy podobnie jak innych dolnośląskich urzędach skarbowych w dniach 27 i 28 kwietnia (czwartek i piątek) przedłużony został czas pracy placówki do godziny 18.00. Obok bezpośredniej pomocy pracowników urzędów podatnicy będą mogli również skorzystać ze specjalnych stanowisk komputerowych, gdzie można wysłać deklarację drogą internetową. Natomiast 2 maja urząd skarbowy będzie czynny w godzinach od 7.30 do 15.30.

Rozliczenie przez internet
Deklaracje roczne PIT można złożyć także przez internet za pomocą programu PIT FORMAT 2016. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP. Wypełnioną deklarację można wydrukować lub wysłać przez internet do systemu e-deklaracje. Aplikacji nie trzeba instalować na komputerze. Można skorzystać ze wszystkich funkcjonalności programu PIT Format – online.

Listem poleconym
Istnieje także możliwość wysłania listem poleconym wydrukowanego i wypełnionego zeznania rocznego. W takiej sytuacji decyduje data stempla pocztowego. W przypadku przesyłania PIT kurierem, decyduje data doręczenia, jeżeli więc zostało mało czasu, warto zastanowić się, czy przesyłka dotrze na czas.

O czym warto pamiętać?
Od kwietnia 2016 roku w ramach programu 500+ niektórym rodzicom wypłacane są dodatkowe świadczenia na dziecko. Pieniądze z „Rodzina 500+” nie wliczają się jednak do dochodu rodziny, co oznacza, że pozostają zwolnione z opodatkowania i nie trzeba ich uwzględniać w PIT.

Nadal można przekazywać 1 % na wybraną organizację pożytku publicznego. W powiecie świdnickim w 2017 roku do otrzymywanie tych środków uprawnionych jest 40 stowarzyszeń, fundacji i organizacji. Wykaz poniżej.

/źródła – urzadskarbowy24.pl, powiat.swidnica.pl/