Strona główna 0_Slider Młodzież wie, jak ratować życie

Młodzież wie, jak ratować życie [FOTO]

0

Około 65 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło dziś udział w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK w Świdnicy. Młodzież z powiatu świdnickiego ratowała poszkodowanych z sześciu zaaranżowanych zdarzeń, jak chociażby wypadek samochodowy, pogryzienie przez zwierzę, amputacja palców, oparzenie II stopnia czy uraz stawu zawodnika sportowego. Niepowetowanymi zwycięzcami byli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK w Świdnicy zorganizowane zostały po raz 25. Na sześciu stacjach stworzonych na terenie świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rywalizowało ze sobą 13 drużyn. W sumie w zawodach uczestniczyło około 65 uczniów z 9 szkół ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego.

– Tylko jedna stacja weryfikowała wiedzę teoretyczną, natomiast pozostałe sprawdzały praktyczne umiejętności. Zadania zależały od zaaranżowanych zdarzeń, w poszczególnych punktach. Wśród nich był wypadek samochodowy z kierowcą z udarem, z potrąconym przechodniem i z omdlałym świadkiem – mówi sekretarz świdnickiego PCK Krystian Werecki. Pozostałe wyreżyserowane sceny dotyczyły chociażby oparzenia II stopnia, urazu stawu skokowego u zawodnika sportowego, amputacji palców u stopy czy pogryzienia przez lisa. Młodzież musiała poradzić sobie z złamaniami, ranami, omdleniem, problemem z oddychaniem, bólem w klatce piersiowej, epilepsją czy atakiem histerii. Pozorowane wypadki przygotowane zostały przy użyciu profesjonalnych środków, jak chociażby sztucznej krwi, i wyglądały niezwykle realistycznie.

Drużyny oceniała komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele – Polskiego Czerwonego Krzyża, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz policji w Świdnicy, a także pielęgniarki ze NZOZ Stacja Opieki Caritas Diecezji Świdnickiej. – Oceniając zespoły zwracaliśmy uwagę na to, czy ratujący zadbali o własne bezpieczeństwo. Sprawdzaliśmy prawidłowość wykonywanych czynności ratowniczych na miejscu zdarzenia, a także czy jest zachowany kontakt z poszkodowanym, który jest przytomny – stwierdza Krystian Werecki. Znaczenie w przyznawanych punktach miało również jak kierownik zespołu koordynuje działania ratownicze poszczególnych osób, które udzielają pomocy.

Młodzież do mistrzostw przygotowywała się pieczołowicie. – Pilnie się uczyliśmy i ćwiczyliśmy różne wymyślone przez nas scenki, w których ratowaliśmy siebie nawzajem. Chwilę przed mistrzostwami jeszcze raz powtórzyliśmy sobie najważniejsze informacje – mówią Michał Rawicki, Martyna Bialik i Damian Majchrzak z drużyny z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy. – W pierwszej kolejności udzielając pierwszej pomocy zwracamy uwagę na własne bezpieczeństwo – dodają uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, którzy w tym roku zdobyli 308 punktów i czwarte miejsce w rejonowej rywalizacji.

Zwycięzcami, po raz kolejny zostali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Na pierwszym miejscu z 331 punktami był zespół A tej szkoły, a na drugim z 328 punktami – zespół B. Trzecie miejsce z 308,5 punktami zdobył zespół A z I LO w Świdnicy.

Współorganizatorami mistrzostw była Straż Miejska w Świdnicy, Państwowa Straż Pożarna w Świdnicy, Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, Policja ,Caritas, a także społeczności szkolne z II i III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Mistrzostwa zostały zrealizowane także przy udziale Gminy Miasto Świdnica i Powiatu Świdnickiego.

Tekst: Agnieszka Nowicka
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułGdzie są ławeczki?
Następny artykułStrzegom otworzy cykl rozgrywek o Puchar Narodów w wkkw