Strona główna Konkursy Koncert „Grecy w Polskim Jazzie” w Świdnicy

Koncert „Grecy w Polskim Jazzie” w Świdnicy [ROZSTRZYGNIĘCIE]

0

Wiadomo już, którzy czytelnicy świdnica24.pl, wybiorą się na wydarzenie muzyczne „Grecy w Polskim Jazzie”. Dwa wyjątkowe koncert, w ramach 24. Świdnickich Nocy Jazzowych, odbędą się 20 kwietnia o godz. 19.00 w Klubie Bolko.  W Świdnicy zagrają – duet Kolos wybitnego wokalisty Jorgosa Skoliasa i grającego na perkusji Antonisa Skoliasa, a także Anthimos Skowron United.

W ramach 24. Świdnickich Nocy Jazzowych 20 kwietnia odbędzie się koncert „Grecy w Polskim Jazzie”. Na scenie wystąpią – duet Kolos – Jorgorsa Skoliasa i Antonisa Skoliasa, a także Anthimos Skowron United – Anthimosa Apostolisa oraz Janusza Skowrona wraz z Maciejem Strzelczykiem. Wydarzenie muzyczne rozpocznie się o godz. 19.00.

Muzyka pełna improwizacji
Kolos to nazwa duetu a także tytuł płyty znakomitego wokalisty i kompozytora greckiego pochodzenia Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa grającego na perkusji. Duet na płycie realizuje wspomnienia Jorgosa z dzieciństwa oraz muzyczne inspiracje Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk, jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów, to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to projekt autorski skomponowany, wyimprowizowany i zagrany na żywo w studio. Płyta Kolos zdobyła uznanie szanownego gremium redaktorów oraz czytelników i słuchaczy JazzPress, radio JazzFm, plasując się na drugim miejscu jako płyta roku.

Fuzja jazzu i rocka Anthimos Skowron United
Anthimos Skowron United jest projektem jednego z najciekawszych instrumentalistów z pogranicza jazzu i rocka Anthimos Apostolis, założonym wspólnie z wybitnym pianistą, kompozytorem i aranżerem Januszem Skowronem. Do zespołu dołączył również wirtuoz skrzypiec Maciej Strzelczyk.

Anthimos Apostolis, urodzony w Polsce Grek, zaczynał jako gitarzysta, ale jest także interesującym perkusistą, pianistą oraz basistą. Od 1971 roku współtworzy legendarny zespół SBB, jedną z najważniejszych formacji w historii polskiego rocka. Od lat 80. pracuje z Tomaszem Stańko, zarówno podczas koncertów, jak i projektów płytowych (m.in. „C.O.C.X.”, „Lady Go”, „Chameleon”). Grał z zespołami Krzak i Osjan, przez wiele lat był w Grecji rozchwytywanym sidemanem – zwiedził cały świat jako perkusista George’a Dalarasa. W 1994 roku zadebiutował jako solista albumem „Days We Can’t Forget”, do którego nagrania zaprosił Gil Goldstein, Matthew Garrison, Paul Wertico, Jim Beard oraz Sugar Blue. Prowadził zespół Theatro, a od ponad dekady gra z własnym trio – w polskiej oraz międzynarodowej odsłonie, gdzie wspomagają go Gary Husband i Mark Egan. Regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie – czy to z SBB, czy solo.

Apostolis Anthimos występuje w kilku projektach, z których najważniejszym jest jego trio (Anthimos / Husband / Egan). Założył „Theatro” z muzykami greckimi, Apostolis Anthimos Trio, Apostolis Anthimos Quartet oraz Anthimos & Skowron United. Apostolis ma na swoim koncie m.in. kilkadziesiąt albumów nagranych z zespołem SBB, 4 albumy nagrane z Czesławem Niemenem oraz 6 z Tomaszem Stańko.

Rozstrzygnięcie konkursu
Dla naszych Czytelników mieliśmy dwa podwójne zaproszenia na to wydarzenie. Pytanie konkursowe brzmiało: Z jakimi muzykami czy zespołami, oprócz SBB, współpracował Anthimos Apostolis? Należało wymienić co najmniej dwóch wykonawców, a wśród nich znajdują się chociażby zespół Dżem, Tomasz Stańko,Osjan, Krzak, John McLaughlin czy Pat Metheny. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 14 kwietnia. Bilety w konkursie otrzymali – Robert Walichnowski oraz Magdalena Miller.

Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek na krajowej piątce
Następny artykułNie żyje 28-latka, mąż z zarzutem zabójstwa