Strona główna 0_Slider Dzieci z zapałem sprzątają Świdnicę

Dzieci z zapałem sprzątają Świdnicę [FOTO]

0

Najmłodsi świdniczanie wzięli się dziś za porządkowanie boisk, placów zabaw i terenów zielonych wokół własnych szkół. Uzbrojone w rękawiczki ochronne i worki szybko uporały się ze znalezionymi śmieciami. Akcja zorganizowana została w ramach obchodzonego jutro Światowego Dnia Ziemi.
Świdnica dołącza się do proekologicznych inicjatyw w ramach Światowego Dnia Ziemi. Dziś dzieci i młodzież ze świdnickich przedszkoli i szkół podstawowych wzięły udział w akcji zbierania śmieci.

Ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy w sprzątaniu uczestniczyło około 120 pociech z pięciu klas. Podczas porządkowania terenów wokół szkoły dzieciakom nie brakowało zapału do pracy. – Udało nam się zebrać reklamówkę, dwie zniszczone kafelki i butelki – wyliczają Hania Kubacka, Maja Sakowska i Julia Krasoń, które wspólnie sprzątały boisko, plac zabaw i tereny zielone. Pociechy uzbrojone w rękawiczki ochronne i worki szybko uporały się ze znalezionymi śmieciami. A czy pociechy same potrafią dbać o środowisko naturalne? – Nie rzucamy śmieci na chodniki, tylko do koszy. Gdy w pobliżu nie mamy śmietnika, to papierki chowamy do plecaka – mówią Konrad Hinz, Mariusz Bzdyl i Jan Wieczorek. Najmłodszym nie jest obca także segregacja śmieci.

Polaku młody nie marnuj wody!”

Dzisiejsza akcja sprzątania w Szkole Podstawowej nr 105 łączy się w realizowanym w placówce projektem „Tydzień dla ziemi”. Promujące ekologię przedsięwzięcie, autorstwa nauczycielek Moniki Mieliwodzkiej i Danuty Mrugały, organizowane jest od 3 lat. – Tydzień poprzedzający Światowy Dzień Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia, poświęcamy ekologii. Staramy się angażować dzieciaki do rozmów, ekologicznych zabaw i konkursów – opowiada Monika Mieliwodzka.

Hasło tegorocznego „Tygodnia dla ziemi” brzmiało – „Polaku młody nie marnuj wody!”. Podczas spotkań dzieci zapoznawały się z tematem wody – jej obiegu w przyrodzie czy oszczędzania, a także miały okazję poznać historię świdnickich wodociągów z ust ich pracownika. – Dowiedzieliśmy się, że woda w naszych świdnickich kranach jest czysta i możemy ją pić. Powinniśmy starać się także ją oszczędzać, bo jest bardzo cenna – mówią Hania Kubacka, Maja Sakowska i Julia Krasoń.

W tegorocznym projekcie nie zabrakło konkursów plastycznych dotyczących życiodajnej wody. Wyjątkowe prace przygotowane przez dzieci zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie. Można na niej obejrzeć promujące ekologię rysunki, piękne akwaria z rybkami z papieru czy pomysły na filtry do wody. – 26 kwietnia odbędzie się apel z okazji Światowego Dnia Ziemi, na którym podsumujemy tegoroczny projekt i wręczymy nagrody za prace konkursowe – zapowiada Monika Mieliwodzka.

Do sprzątania ziemi dołączy w poniedziałek, 24 kwietnia młodzież ze świdnickich gimnazjów. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 posprzątają ul. Prądzyńskiego (pas zieleni biegnący wzdłuż ogrodzenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych), z Gimnazjum nr 2 – Park Harcerski, z Gimnazjum nr 3 – ul. Parkową (byłe boisko i tereny przyległe do Rodzinnych Ogrodów Działkowych) oraz przejście w rejonie ulic Hetmańska – Saperów – Sienna, a z Gimnazjum nr 4 – tereny pomiędzy ulicami Sportową i Bokserską.

Tekst i zdjęcia: AN

Poprzedni artykułStartuje Rajd Świdnicki Krause [UTRUDNIENIA W RUCHU]
Następny artykułRajdowcy przywitali się z kibicami! [FOTO]