Strona główna 0_Slider Czas na majówkę. Sprawdź, co będzie się działo

Czas na majówkę. Sprawdź, co będzie się działo

3

Pogoda pokrzyżowała plany niektórym organizatorom imprez plenerowych. Zmiany dotyczą chociażby wystawy podczas Zlotu Motocykli oraz Święta Czekolady, które zostało przeniesione na inny termin. Mimo wszystko w powiecie świdnickim będzie się działo. Największa impreza – III Międzynarodowy Festiwal Balonowy z lotami, festynem i koncertami szykuje się w Krzyżowej. W kulturalnym kalendarzu nie brakuje wydarzeń patriotycznych związanych z obchodami Konstytucji 3 Maja oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa.

Świebodzice: Zlot Motocykli po raz VII.
Zlot motocykli, quadów, pojazdów militarnych już po raz VII zagości na świebodzickim Rynku. Wydarzenie tradycyjnie rozpocznie się 29 kwietnia o godz. 15.00. W programie imprezy jest poświęcenie pojazdów a także widowiskowy przejazd ryczących i trąbiących maszyn ulicami miasta, pod hotel Księżyc. Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji miała być plenerowa wystawa zabytkowych motocykli, mopedów, skuterów i motorowerów, ale z powodu niesprzyjającej pogody została odwołana.

Krzyżowa: Festiwal Balonowy
30 kwietnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Balonowy, którego atrakcją będą nie tylko loty, ale także koncerty i festyn. Gwiazdą otwarcia będzie Izabela Trojanowska. Wydarzenie organizuje Świdnicki Klub Balonowy, a głównym miejscem wydarzeń będzie dziedziniec pałacu rodziny von Moltke, obecnie siedziby Fundacji Krzyżowa. W programie zaplanowano pokazy startów balonów, wieczorne podświetlanie czasz, a przede wszystkim przeloty nad Krzyżową, Dzierżoniowem i w tym roku nowość – loty nad Dusznikami. Załogi będą rozgrywać szereg konkurencji o puchary starosty świdnickiego, wójtów gmin Świdnica i Stoszowice oraz burmistrza Dusznik Zdroju. Festiwal potrwa do 2 maja. Program – http://swidnica24.pl/festiwal-balonowy-w-krzyzowej-po-raz-trzeci/

Świebodzice: Święto Czekolady przeniesione
– Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne Święto Czekolady, zaplanowane na dzień 1 maja, zostaje przeniesione na dzień 20 maja br. Godziny pozostają bez zmian – w godzinach od 14.00 do 19.00 – informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach Agnieszka Bielawska.

Świdnica: Bieg Goplany
1 maja zaplanowano IX edycję Biegu Goplany. Wydarzenie organizowane przez Klub Biegacza Hermes Świdnica wchodzi w skład Świdnickiego Turnieju Biegowego 2017. Impreza wystartuje punktualnie w samo południe nad Zalewem Witoszówka.

Gmina Świdnica: Festyn Majowy
Zespół Kądziołeczka zaprasza 1 maja o godz. 15.00 na festyn majowy „Śpiewamy przy fladze”, połączony z występem zespołów śpiewaczych m.in. „A to heca”, „Stokrotki”, „Olszaniacy”, „Ciepłowodzianki” czy „Woliborzonki”. W programie także zabawa taneczna z zespołem Te-ZET z Bielawy. Na festynie nie zabraknie domowych wypieków, napoków i dań z grilla. Impreza odbędzie się na boisku sportowym w Lutomii.

Świdnica: Spektakl dla dzieci
2 maja w ramach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na świdnickim Rynku odbędzie się przedstawienie dla dzieci „Franek Włóczęga i podróż w czasie”. Spektakl w wykonaniu Teatru w Ruchu oraz program animacji dla n ajmłodszych m.in. fotobudka, zaplanowano w godz. od 11.00 do 14.00. Wstęp wolny.

Świdnica: Uroczystości Trzeciego Maja
W Świdnicy uroczystości związane z obchodami 3 maja rozpoczną się na Osiedlu Młodych o godz. 12.00. W programie – wystąpienie okolicznościowe prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz prezentacje artystyczne „Nie zapomnij skąd jesteś: Polska” w wykonaniu Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” ze Świdnickiego Ośrodka Kultury. Uroczystośc zakończy msza św. w kościele pw. NMP Królowej Polski.

Jaworzyna Śląska: Koncert z okazji 3 maja
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się koncert w wykonaniu podopiecznych Mirosława Jabłońskiego – świdnickiego kompozytora, aranżera i pedagoga muzycznego, który w zeszłym roku obchodził 35-lecie swojej pracy artystycznej. Podczas koncertu wystąpią uczniowie świdnickiego muzyka uczęszczający do Studia Piosenki w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy oraz dziewczęta z sekcji wokalnej działającej przy SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej.m Rozpoczęcie koncertu zaplanowano na godz. 12.00. Wstęp wolny.

Strzegom : Uroczystości 3 Maja
3 maja br. w Strzegomiu odbędą się obchody związane z 226. rocznicą Konstytucji 3 Maja, połączone z uroczystością przekazania proporca rozpoznawczego 3. Strzegomskiego Batalionu Dowodzenia. W tym dniu rondo stanowiące skrzyżowanie ulic: Wesołej – Armii Krajowej w Strzegomiu otrzyma nazwę „Rondo 14. Strzegomskiego Pułku Radioliniowo-Kablowego”. Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.50. Na skwerze przy pomniku 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędzie się Apel Pamięci z udziałem asysty honorowej 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia oraz pocztów sztandarowych oraz złożenie wieńców i wiązanek. O godz. 14.30 zaplanowano mszę św. w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel. Natomiast o godz. 16.00 uroczystości przeniosą się na Rynek w Strzegomiu. W programie znajda się m.in. defilada wojskowa, koncert i musztra paradna w wykonaniu: Wojskowej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Łączności we Wrocławiu oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, prezentacje patriotyczno-artystyczne, konkursy, grillowanie oraz wystawa sprzętu militarnego.

Świdnica: Festiwal Muzyczny „Barka Radości”
Festiwal organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 315 im. Jana Pawła II w Świdnicy w ramach Dni Papieskich. Do części konkursowej Festiwalu mogą przystąpić grupy dziecięce działające w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i szkołach podstawowych. Przesłuchania odbędą się 4 maja w godzinach od 8.30 do13.00. Galę finałową zaplanowano 16 maja o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Świebodzice: Dzień Akceptacji i Zrozumienia
„Radość, integracja, tolerancja” – to hasła I Świebodzickiego Dnia Akceptacji i Zrozumienia. Wydarzenie rozpocznie się mszą św. w parafii św. Piotra i Pawła w Świebodzicach o godz. 11.00. Następnie odbędzie się przemarsz ulicami miasta do Parku Miejskiego. Tam na uczestników czekają integracyjne gry i zabawy, w których wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, instytucji zrzeszających osoby niepełnosprawne w Świebodzicach, delegacje uczniów z placówek i szkół.

Świdnica: Wspólne czytanie Konstytucji
W 20. rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej 5 maja o godz. 12.00 na skwerze obok Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Franciszkańskiej zaplanowano wspólne czytanie fundamentalnego dla państwa dokumentu. Podczas czytania Konstytucji rozstrzygnięty zostanie także konkurs plastyczny dla uczniów świdnickich szkół po nazwą „Świdniczanie czytają Konstytucję-to już 20 lat!”. Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymają również najnowsze wydanie Ustawy Zasadniczej w formie książkowej.

Żarów: Koncert z piosenkami Młynarskiego
Piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów i Wojciecha Młynarskiego zabrzmią w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Reaktywacja Band wystąpi w sobotę, 6 maja o godz. 19.00. Zespół tworzą muzycy na co dzień grający w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Sudeckiej. W szerokim repertuarze grupy znaleźć można szereg odmiennych stylów muzycznych, począwszy od standardów jazzowych, poprzez szeroko pojętą muzykę popularną aż do przebojów muzyki biesiadnej. Bilety dostępne w cenie 10 zł.

Świdnica: Giełda staroci
Giełda Staroci od ponad ćwierćwiecza gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już kupić nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku. Kiermasz na świdnickim Rynku trwa w godz. od 8.00 do 14.00.

Gmina Marcinowice: Trag Ziemi124
7 maja w malowniczym Kraskowie zaplanowano pierwszy z ośmiu Tragów Ziemi 124. Miłośnicy regionalnych produktów zaproszeni są do Bzowej Ostoi w godz. od 12.00 do 16.00. Na kiermaszu będzie można kupić wszystko, co świeże, zdrowe i oryginalne. Produkty rolne, warzywa sezonowe, sery, chleby, przetwory malinowe, syropy z kwiatów, owoców i liści ziół, zioła, mydła glicerynowe, masło shea, konfitury z czereśni i mirabelki ze Ślężańskiego stoku i wiele innych oryginalnych, lokalnych produktów. Dodatkowo odbędą się „Warsztaty mniszkowe”. Uczestnicy zrobią syrop z mniszka na wszelkie słabości i infekcje, herbatkę z korzenia, oczyszczającą organizm z komórek nowotworowych, sałatkę francuską mniszkową na wiosenne odmłodzenie oraz parę przydatnych i tanich lecz niebywale skutecznych kosmetyków. Na warsztaty można zapisać się poprzez link https://goo.gl/forms/v64p84QqH3ti7dAJ3

Świdnica: Koncert orkiestry
Z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa 7 maja odbędzie się koncert Orkiestry Music Label. Wydarzenie muzyczne rozpocznie się o godz. 17.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

Świdnica: Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa
8 maja, z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa o godz. 12.00 zaplanowano uroczystości na pl. Grunwaldzkim. Pod Pomnikiem Zwycięstwa zostaną złożone kwiaty.

/Zebrała: AN/