Strona główna 0_Slider Zabawa, taniec i śmiech, czyli Dzień Kobiet w Świdnicy (FOTO)

Zabawa, taniec i śmiech, czyli Dzień Kobiet w Świdnicy (FOTO)

0

W rytmie znanych przebojów i melodii bawiła się wczoraj publiczność po brzegi wypełniająca salę teatralną Świdnickiego Ośrodka Kultury na widowisku „Być kobietą, być kobietą”. W radosnym, żywiołowym, a niekiedy refleksyjnym show przygotowanym z okazji Dnia Kobiet wystąpiły zespoły – „Krąg” i „Mokrzeszów”, a także debiutujące świdniczanki w wieku 50 plus.
Dzień Kobiet w Świdnicy obfitował w dwa wydarzenia kulturalne. W Galerii Fotograficznej odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Kobiet dzień”, a zaraz potem w Teatrze Miejskim widzowie obejrzeli widowiskowo „Być kobietą, być kobietą”.
Piękno kobiecego ciała
Dawno nie było aktu w Galerii Fotografii. Tym bardziej się cieszę, że na tę okazję 8 marca możemy zobaczyć portret kobiety w różnych odsłonach – mówiła zastępca dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury Bożena Kuźma podczas otwarcia wystawy fotografii pod tytułem „Kobiet dzień”. Autorami wyjątkowych zdjęć, przedstawiających piękno kobiecego ciała są – pochodząca z Krakowa Renata Młynarczyk, wrocławianin Roland Okoń oraz świdniczanin Dariusz Sebastiański. – Akt nie jest obcy tej galerii. W latach 60-tych, 80-tych organizowana była bardzo ciekawa impreza zainicjowana przez Andrzeja Protasiuka. Było to znaczące w Polsce wydarzenie, odwiedzane przez tłumy ludzi – opowiadał Dariusz Sebastiański, który w swoich fotografiach próbuje ująć kobiecą delikatność, zmysłowość i niepowtarzalność. Na wystawie zwracają uwagę oryginalne akty niczym z dawnych lat Renaty Młynarczyk. Artystka wykonuje fotografie w technikach alternatywnych, archaicznych, wykorzystując aparaty wielkoformatowe, używane od XIX wieku. Świdnicką ekspozycję dopełniają artystyczne portrety Rolanda Okonia.
Radosne show dla muz radości i miłości
Specjalnie na Dzień Kobiet, przygotowano także dla mieszkanek Świdnicy pełne tańca, śpiewu i humoru widowisko. Sala Świdnickiego Ośrodka Kultury wypełniała się po brzegi, a wyczekującą na spektakl „Być kobietą, być kobietą” publiczność przywitali – pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka show Maria Skiślewicz, współtwórca przedstawienia Wojciech Skiślewicz oraz niezastąpiony prowadzący Mariusz Kozłowski. – Wśród różnych cudów świata, Bóg stworzył jeden wyjątkowy – kobietę – zauważyła Maria Skiślewicz. – W naszym programie wspominamy dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały i wiek dojrzały plus. […] Bawmy się, cieszmy się każdą chwilą życia – dodała. Na scenie wystąpiło około 40 pań w wieku 50 plus, ale nie tylko, które dzielnie wspierali panowie. Przed publicznością zaprezentowały się zespoły – Krąg ze Świdnicy oraz Mokrzeszów, a także debiutujące na scenie świdniczanki. Stworzone przez nich show zachwycało tańcem i strojami, wzruszało muzyką z dawnych lat oraz bawiło humorem. Przedstawieniu towarzyszyła radosna, przyjazna atmosfera. Widzowie wspólnie śpiewali zasłyszane ze sceny przeboje, ale także do nich tańczyli. Na koniec wieczoru panie zostały udekorowane szarfami z hasłem „Muza radości i miłości”. Nie zabrakło także życzeń oraz kwiatów.

Tekst: Agnieszka Nowicka
Zdjęcia: Anna Pawłowska