Strona główna 0_Slider Wiertło było w kosmosie!

Wiertło było w kosmosie!

4

Dziś o godzinie 11:44:37 czasu środkowoeuropejskiego wiertło eksperymentu DREAM zetknęło się z próbką skalną w przestrzeni kosmicznej – donoszą młodzi naukowcy, którzy są światowymi pionierami w inżynieryjnym projekcie o skali pozaziemskiej. W zespole jest troje świdniczan!

REXUS 21 i nasz eksperyment wróciły już do ESRANGE. Za chwilę rozpoczniemy procedurę odzyskiwania elementów urządzenia i co najważniejsze – danych naukowych – opisują na swoim profilu.

Zespół Dream Team tworzy siedmioro młodych naukowców, związanych z Politechniką Wrocławską: Dorota Budzyń (lider Dream Team), Mikołaj Podgórski, Maksymilian Żurman, Jędrzej Kowalewski, Kamil Sieciński, Konrad Pleban, Artur Błaszczyk. Pierwszych troje to świdniczanie. Od lat pasjonują się kosmosem, a teraz mają szansę na znalezienie odpowiedzi na pytania o… wiercenie w przestrzeni pozaziemskiej w warunkach mikrograwitacji. Ta odpowiedź może być krokiem do budowania urządzeń, które będą w przyszłości pozyskiwać najcenniejsze metale, jak choćby platynę, z asteroid.

Lot został zrealizowany w Esrange Space Center i przygotowuje wiertarkę do lotu. . Bilet na lot młodzi naukowcy wywalczyli w  ramach programu REXUS/BEXUS Europejskiej, Szwedzkiej oraz Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Wyjazd do szwedzkiej Kiruny, gdzie znajduje się centrum lotów, udało się sfinansować m.in. dzięki wsparciu internautów.

/opr. red./