Strona główna 0_Slider Wiertarka świdnickich studentów leci w kosmos!

Wiertarka świdnickich studentów leci w kosmos!

1

Troje absolwentów II LO w Świdnicy jest w zespole młodych naukowców, którzy zbudowali pierwszą kosmiczną wiertarkę. Już w najbliższy wtorek urządzenie na 2 minuty poleci w kosmos! To zwieńczenie trwających 1,5 roku przygotowań.

Wiertarka i zespół w Kirunie. Zdjęcie Dream Team

Zespół Dream Team tworzy siedmioro młodych naukowców, związanych z Politechniką Wrocławską: Dorota Budzyń (lider Dream Team), Mikołaj Podgórski, Maksymilian Żurman, Jędrzej Kowalewski, Kamil Sieciński, Konrad Pleban, Artur Błaszczyk. Pierwszych troje to świdniczanie. Od lat pasjonują się kosmosem, a teraz mają szansę na znalezienie odpowiedzi na pytania o… wiercenie w przestrzeni pozaziemskiej w warunkach mikrograwitacji. Ta odpowiedź może być krokiem do budowania urządzeń, które będą w przyszłości pozyskiwać najcenniejsze metale, jak choćby platynę, z asteroid.

Zespół jest już w Esrange Space Center i przygotowuje wiertarkę do lotu. Rakieta, w której znajdzie się urządzenie, startuje 14 marca. Bilet na lot młodzi naukowcy wywalczyli w  ramach programu REXUS/BEXUS Europejskiej, Szwedzkiej oraz Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Wyjazd do szwedzkiej Kiruny, gdzie znajduje się centrum lotów, udało się sfinansować m.in. dzięki wsparciu internautów.

Przygotowania do lotu można śledzić TU.

/opr. red./