Strona główna 0_Slider Uczniowie po latach doceniają dyrektora

Uczniowie po latach doceniają dyrektora

6

Dla kilku pokoleń uczniów II LO w Świdnicy zapisał się jako człowiek z wrodzonym poczuciem sprawiedliwości, uczciwości i szacunku dla innych, bez względu na ich wiek czy zależność służbową. Zenon Michalczyk, którego absolwenci „drugiego” nazywali „Słoneczkiem” tak dobrze został zapamiętany, że po latach jego dawni podopieczni chcą, by został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Świdnicy”.

Decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje Rada Miejska. Nad propozycją, złożoną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków II LO w Świdnicy, radni będą debatować podczas najbliższej sesji 31 marca.

Zenon Michalczyk był dyrektorem II LO od 1967 roku przez kolejne 24 lata. Szkoła w tym czasie przeszła wiele zmian, ale przede wszystkim budowała wizerunek liceum otwartego na kreatywność uczniów. Młodzież spełniała się w grupach muzycznych teatralnych, licznych kołach zainteresowań, zdobywała laury w olimpiadach. Dzięki staraniom dyrektora szkoła stawała się coraz bardziej nowoczesna, a dowodem na to była m.in. laboratorium do nauki języków obcych /informacje za www.lo2.pl/. Zenon Michalczyk jest z wykształcenia biologiem, słynął z zamiłowania do poezji i złotych myśli. Na pewno był prawdziwą „ostatnią instancją” zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Jak serdecznie zapisał się w pamięci, świadczyły owacje, które otrzymał od absolwentów podczas ostatniego zjazdu w 2015 roku.

Tytuły Zasłużony dla Miasta Świdnicy przyznawane są od 2013 roku. Znacznie wcześniej, bo w 2002 roku, Rada Miejska zainicjowała nagradzanie szczególnie wyróżniających się mieszkańców i osób zasłużonych dla miasta tytułem Honorowego Obywatela. Nadano ich do 2014 osiem. Pierwszy tytuł otrzymał Claus Wilhelm Hoffmann – były burmistrzowi Biberach (Niemcy). W tym gronie są także ks. Kazimierz Jandziszak, Roman Pasyk, Dorota Świeniewicz, biskup Ignacy Dec, Stanisław Kotełko, ks. Jan Bagiński, harcmistrz Teresa Słupianek.