Zwycięstwo w jednej kategorii i piąta pozycja w drugiej – taka informacja dotarła do Świdnicy w ostatnich dniach. Ranking Polskich Miast Przyszłości 2017/2018, opracowany przez fDi Intelligence, już po raz trzeci pod lupę wziął polskie miasta, oceniając je pod kątem wskaźników świadczących o przyciąganiu tzw. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i nowoczesności.
Świdnica została zwycięzcą w kategorii kapitał ludzki i jakość życia wśród miast do 100 tys. mieszkańców, pozostawiając za sobą m.in.: Mielec, Oławę, Kobierzyce i Grodzisk Mazowiecki. Jednocześnie Świdnica zajęła piąte miejsce w kategorii atrakcyjność dla biznesu, gdzie czołówkę stanowiły: Grodzisk Mazowiecki, Błonie i Mielec.
– Wysoka pozycja Świdnicy w tak prestiżowym rankingu to ogromne wyróżnienie dla miasta i wszystkich świdniczan. Magazyn FDI oraz portal internetowy fDi Intelligence należące do grupy Financial Times, są uważane za jedne z najbardziej opiniotwórczych wydawnictw, popularnych wśród inwestorów z całego świata. Nagroda ta pokazuje, że jesteśmy miejscem, gdzie dobrze się żyje. To dzięki szeregu działań prowadzonych przez miasto, które sprzyjają rozwojowi społecznemu i gospodarczemu, zostaliśmy docenieni – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
Aby utworzyć listę finalistów rankingu fDi Polskich Miast Przyszłości 2017/18, zebrano dane przy użyciu specjalistycznych narzędzi analitycznych. Lista, którą sporządzono, to 50 najlepszych miejsc w Polsce pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Dane zbierane w 50 lokalizacjach dotyczyły pięciu kategorii takich jak: potencjał gospodarczy, obsługa biznesu, kapitał ludzki i poziom życia, efektywność kosztowa i dostępność. Badania dokonywane są przez niezależne instytucje w sposób obiektywny i rzetelny.
Wręczenie wyróżnień przewidziano na 14 marca w Cannes, podczas uroczystej gali towarzyszącej największym w Europie targom inwestycyjnym MIPIM. Real Estate Expo.
– Już sama publikacja rankingu w tak prestiżowym brytyjskim tytule to znakomita promocja naszego miasta. Niestety, ze względu na odległość i koszty nie będziemy uczestniczyć w gali, na której wręczone zostaną honorowe statuetki i dyplomy. Cieszymy się jednak ogromnie z wysokiej pozycji Świdnicy – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.
Magdalena Dzwonkowska
UM w Świdnicy

![200 zawodników na drugim czwartku lekkoatletycznym [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/DSC_2975-238x178.jpg)
![Lokalni samorządowcy z wojewodą Anną Żabską rozmawiali o budowie miejsc schronienia [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/DSC_8935-238x178.jpg)
![Nowi policjanci złożyli ślubowanie. Jeden trafi do świdnickiej komendy [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/411-350686-100x75.jpg)
![Lutomia Górna. Pożar mieszkania i poddasza w budynku wielorodzinnym [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Lutomia-Gorna-pozar-mieszkania-2026.04.16-3-100x75.jpg)



![Pałac Gruszów wypełnią koncerty i wydarzenia kulturalne. Wygraj zaproszenie na jedno z nich! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/fot.-Palac-Gruszow-100x75.jpg)
![Nowowiejski w jazzowej odsłonie. Wyjątkowy koncert trzech znakomitych artystów wkrótce w Świdnicy [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/04/Promo-Nowowiejski-plakat-100x75.jpg)